Svátek má: Žofie

Politika

Velikost textu:

Štefec: Zřídíme u nás US základnu za naše peníze, dobrovolně a rádi

Štefec: Zřídíme u nás US základnu za naše peníze, dobrovolně a rádi

Musím uznat, že Saša Vondra umí rozjet diskusi na sociálních sítích skoro lépe než jeho "soukmenovec v modré" Pavel Novotný, píše na svém facebooku Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
21. ledna 2020 - 06:20

Vondrův úžasný nápad zřídit v ČR co nejrychleji "společnou" leteckou základnu s USA navíc přesně zapadá do osvědčeného schématu "kupte co nejdražší vrtulníky (nebo letadla) - postavte pro ně za vaše peníze letiště - vybudujte za vaše peníze logistickou základnu a vycvičte personál - požádejte nás, abychom se na ní nastěhovali - kongres to schválí - vy budete platit provoz a další náklady - nebudete mít žádnou možnost do provozu základny kecat a nad jejím územím a posádkou nebudete mít jakoukoliv jurisdikci". A to vše "dobrovolně a rádi".V diskusích k tomuto návrhu se nejčastěji skloňuje, že to je přece logické, protože "patříme na Západ". Ano, to je pravda. I když nejspíš jinak, než si nemyslící uživatelé této floskule představují. Spíše než na Západ patříme jako stát ekonomicky a tím i sociálně Západu. Hlavně Německu, Francii a Holandsku. Politicky patříme USA, jestli se v případě ČR dá o nějaké politice vůbec mluvit.

ČR jako státu a tudíž i nám, občanům, na jejím území už neříká "pane" téměř nic včetně pitné vody, a ten zbytek také směřuje urychleně k "odnárodnění". Kromě silnic, umožňujících lepší propojení superskladů, supermarketů a výroben nadnárodních společností český stát už 30 let neinvestuje prakticky do ničeho nového, co by zlepšilo jeho (a tím i naši) ekonomickou bilanci.

Přiznávám, že ani pořádně nevím, co si pod pojmy "patřit na Západ" a "patřit na Východ" vlastně představit. Podle zeměpisných souřadnic jsme tak nějak uprostřed, takže bychom měli patřit v první řadě sami sobě. A teprve pak hledat, co pro nás je výhodné hledat na západě, a co na východě.

Co nám "patření na Západ" nebo "patření Západu" kdy přineslo dobrého? "Ochranu" Německa, jemuž jsme byli našimi tehdejšími západními "spojenci" 30. 9. 1938 svěřeni do "bezvýhradné péče"? Za 6 let stála 1000 x více životů českých občanů, než "ochrana" vojsky Varšavské smlouvy za celých 22 let. Počítaje v to i oběti dopravních nehod.

A co se týče "patření Východu", je nejspíše míněno tomu Blízkému a Střednímu - jedněmi z největších investorů do nemovitostí v ČR jsou v současné době bohatí šejkové ze Saúdské Arábie, Emirátů a dalších arabských zemí. Asi tak, končí komentář Jaroslav Štefec.

(rp,prvnizpravy.cz,fb, foto:arch)