Svátek má: Radomír

Politika

Velikost textu:

Ten, který jako první veřejně mluvil o prezidentovi Havlovi,byl Miloš Jakeš

Ten, který jako první veřejně mluvil o prezidentovi Havlovi,byl Miloš Jakeš

Dohady, kdy a kdo poprve veřejně vyřkl, že by prezidentem Československa měl být Václav Havel, byl   Miloš Jakeš. Ten to řekl již 17. července 1989  ve svém projevu v Červeném Hrádku ke komunistickým funkcionářům. "No Havel rovně na Hrad," tak nějak to tehdy řekl soudruh Jakeš.

Generální tajemník UV KSČ Miloš Jakeš při projevu
16. listopadu 2019 - 04:20

Jak Miloš Jakeš řekl ...


"Pokud jde o Havla, my si myslíme,že  spíš je třeba víc mlčet v té otázce, poněvaž Havla oni si vybrali jako toho praporečníka. Čím víc my ho budeme mlít, a čím víc my ho budeme pronásledovat, tak tím větším hrdinou on bude. Západ z Havla by chtěl udělat polskýho Walesu, to je jejich cíl, to je jejich cíl, prostě tohleto. A taky oni mezi sebou, když mluví, tak mezi nimi jsou řeči, no Havel rovně na Hrad, no, takhle jsou ti lidé pohromni, abych tak řekl. A máme-li  tedy my,  toto,  my, centrálně jako ústřední výbor rozmotávat?" řekl Miloš Jakeš.


Autentickou fotografii Miloše Jakeše z místa, kde pronesl památný projev a odpovídal na dotazy zúčastněných soudruhů, si můžete v těchto dnech prohlédnout na výstavě fotografií fotoreportérů ČTK, kterou naleznete v Praze v ulici Na příkopech přibližně v místech, které by pamětníci před třiceti lety označili jako místo před Dětským domem.Popisek uvedený pod fotografií Miloše Jakeše 

(ps, Wikipedie.cz,   Prvnizpravy.cz, foto: ps)