Svátek má: Darina

Politika

Velikost textu:

Třeba na Letenské pláni za čtyřicet let obnovíme i Stalinův pomník

Třeba na Letenské pláni za čtyřicet let obnovíme i Stalinův pomník

„Katolická církev a s  ní    v pražském zastupitelstvu kolaburující politici dosáhli svého dlouholetého záměru. Podařilo se jim prosadit, že pražské zastupitelstvo odsouhlasilo návrat Mariánského sloupu. Lze v budoucnu  očekávat i obnovu Stalinova pomníku?" ptá se student politologie.

Kachna a ještě k tomu na naděli
26. ledna 2020 - 11:50

Jak už tušíte náš student politologie si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři  právě té politologie nepovažovali za kolegu.

To myslíte vážně s tím Stalinovým pomníkem?

"Zcela vážně to myslím. I když to vypadá jako šílenost, ale obnova Mariánského sloupu vypadala v devadesátých letech minulého století také jako šílenost. Jenže stačilo pár desítek let, aby se z těch, co v listopadu 1918 strhli Mariánský sloup učinila v očích zastupitelů Prahy  tlupa opilců a levicových vyvrhelů a mezitím najmout nějakého kameníka, který vytesal jakousi rádoby kopii něčeho, co stálo po dobu Rakouska - Uherska na Staroměstském náměstí a česká nikoliv německá veřejnost ten sloup vnímala jako oslavu rekatolizace Čechů. Nu a tak proč by za čtyřicet let, tedy sto let po odstřelení Stalinova pomníku se nenašli podobní šílenci, kteří by toto monstrum chtěli obnovit. Vždyť netušíte, jaké šílence si Pražané zvolí do svého
zastupitelstva za čtyři desítky let?"

Proč se vám nelíbí Mariáský sloup?

"Vnímám ten sloup  jako snahu určité skupiny lidí postavit na Staroměstském náměstí nějakou další  stavbu, která by vyvážila  dosavadní monumentální pomník Jana Husa a která je protikladem katolickou církví upáleného Mistra Jana Husa. Ptejme se, proč někdo  o ten sloup tak  dlouho usiloval  a kdo to všechno financuje?  Jedno je mi jasné. Určitě to nejsou  vlastenci!"
   
Co by se ještě mělo v Praze znovu postavit?

"Já bych osobně znovu postavil věrnou kopii hokejového stadionu v Praze na Štvanici, kterou před pár lety ze dne na den nechala zbourat jedna šílená radní na pražském magistrátu z řad ODS. Na místě po zimním stadionu jednak  na Štvanici dodnes se nic nepostavilo a pak hala pro lední hokej a jiné sporty provozované na ledě  metropoli citelně chybí."

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy KAchna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)