Svátek má: Markéta

Politika

Velikost textu:

Údajným čínským špionům obchodní a další tajemství sami zveřejňujeme

Údajným čínským špionům obchodní a další tajemství sami zveřejňujeme

„Stát doposud nedokázal významně zabránit takzvanému úniku informací nejenom z trestné činnosti ze živých spisů, z odposlechů, ale i ze strany služebně nejvýše postavených osob v žebříčku potíračů kriminality a zajišťovačů bezpečnosti," upozornil na jev, který BIS neznepokojuje Bohuslava Chalupa.

Bývalý poslanec Bohuslav Chalupa
4. listopadu 2019 - 08:20

„Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha nedávno uvedl, že hlavní zájem  mají čínští zpravodajci v Česku o průmyslové informace," připomenul bývalý poslanec Bohuslav Chalupa informaci, kterou odvysílala ČT24. 

„Pak by mne velmi zajímal postoj BIS a ostatních zpravodajských služeb k Piráty prosazovanému úplnému zveřejňování všech obchodních smluv, které uzavírá Český stát, státní a samosprávná infrastruktura, subjekty se státní účastí atp.," napsal dál bývalý  politik ANO. 

„Dodnes nikdo ze zpravodajské komunity neprovedl testování řekněme vzorku 100 000 takových smluv na to, co se z takového veřejně dostupného zdroje dá cíleně odhalit (za použití sofistikovaného softwaru a umělé inteligence) ...navrhoval jsem jako člen Výboru pro bezpečnost PSP ČR už v roce 2016. Osobně jsem přesvědčen, že zpravodajské služby jiných zemí nemusí vůbec provádět náročnou, nebezpečnou, nelegální a drahou špionáž - stačí jim to, co jim dáváme zdarma k dispozici - díky oPijátům - takříkajíc na "stříbrném podnose" až pod nos," konstatoval Chalupa.

„Velmi by mne zajímal postoj BIS a ostatních zpravodajských služeb například i k tomu, že veškeré České špičkové vědecké práce - předepsané Informační a publikační povinnosti vědců - tedy nejnovější poznatky z různých oborů lidské vědy, výzkumu, inovací - jsou věřejně dostupné a kdokoliv si může velmi lehce zmapovat kdo, na čem a jak úspěšně pracuje (přičemž informace "že tudy cesta nevede" může být ekonomicky/zpravodajsky stejně významná, jako informace, že "toto" je perpektivní záležitost," má jasno Chalupa.


„Dále by mne velmi zajímal  postoj BIS a ostatních zpravodajských služeb k tomu, že stát doposud nedokázal významně zabránit takzvanému úniku informací nejenom z trestné činnosti (živých spisů), z odposlechů, ale i ze strany nejvýše postavených osob ve služebním žebříčku potíračů kriminality a zajišťovačů naší bezpečnosti - policejní prezidenti jsou nejenom nepotrestáni, jsou opatřeni super požitky/výsluhami a opatřeni trafikami na diplomatických misích v jiných zemích (...kauza TESCO) zatímco špičkoví poctiví elitní policisté jsou účelově vyšetřováni a jejich profesní kariéry cíleně likvidovány. A mohl bych pokračovat...," uzavřel svůj komentář Bohuslav Chalupa.


(ps, facebookový profil Bohuslava Chalupy, Prnizpravy.cz, foto: ps)