Svátek má: Igor

Politika

Velikost textu:

V červnu by volby i přes pokles preferencí vyhráli PIRÁTI/STAN

V červnu by volby i přes pokles preferencí vyhráli PIRÁTI/STAN

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by v aktuálním červnovém měření společnosti SANEP vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 24,7%, což představuje oproti květnu letošního roku výrazný pokles voličské přízně, a to o 1,6 procentních bodů.

Ilustrační foto
16. června 2021 - 07:20

Hnutí ANO 2011 by získalo aktuálně v červnu 22,3 procent voličských hlasů, což je jen o 0,1 procentního bodu méně, než získalo toto vládnoucí hnutí premiéra Andreje Babiše v květnu. V červnu se tak náskok Pirátů a Stan, kteří po několik měsíců v řadě dominovali v žebříčku voličských preferencí, značně snížil.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20,1 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci polepšilo o 1,6%. Je to již druhý měsíc v řadě, kdy po delší době stagnace zaznamenává toto koaliční uskupení další výrazné posílení voličských preferencí.

Na čtvrtém místě by v červnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,7 procentních bodů, což znamená oproti květnovému měření nepatrný pokles o 0,1 % voličské přízně. Zdá se, že po několika měsících, kdy SPD pod vedením Tomia Okamury zaznamenávalo rostoucí trend voličských preferencí, nastalo období stagnace.

Na pátém místě by v červnu skončila ČSSD se ziskem 5,3 procentních bodů, což je o 0,4 procenta méně než v květnu tohoto roku. Do Sněmovny by se ještě dostala KSČM, a to s aktuálním ziskem 5,1%. Žádný jiný politický subjekt by se v červnu do Sněmovny PČR nedostal.Těsně pod hranou volitelnosti, a tudíž stále bez vstupenky do Poslanecké sněmovny, se pak v červnu ocitlo hnutí Roberta Šlachty Přísaha se ziskem 4,5 procentních bodů, což je o 1% více než v předchozím měsíci. Přestože hnutí Přísaha Roberta Šlachty vzniklo teprve nedávno, zaznamenává trvale vcelku příkrý nárůst voličské přízně.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se ani v červnu nedostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (3,4%), stejně tak jako Aliance pro budoucnost (1,5%) a Strana zelených (1,3%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v červnu letošního o roku 1,5 procentní hranici:
 
 
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. – 15. června 2021 na vybrané skupině 1.926 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.983 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.  Průzkum byl vypracován metodou CAWI on/off-line. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
   
(rp,prvnizpravy.cz,sanep,foto:arch.,graf:sanep)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
27%
Ne
transparent.gif transparent.gif
73%