Veřejnoprávní média nesledují ani dvě procenta mladých

politika

Veřejnoprávní média nesledují ani dvě procenta mladých, což je pádný argument proti jakékoli diskusi o navyšování televizních poplatků, a to i kdyby někdo "šermoval" tzv. německým vzorem, prohlásil mediální analytik Petr Žantovský. 

Veřejnoprávní média nesledují ani dvě procenta mladých
Petr Žantovský
28. května 2023 - 08:14

Žantovský se vyjádřil k výsledkům rozsáhlého průzkumu na téma cenzury a svobody slova, který zveřejnila Společnost pro obranu svobody projevu, kde se mj. uvádí, že veřejnoprávní média nesledují v České republice ani dvě procenta mladých lidí. Průzkum, na který se Žantovský odkazuje, vypracovalo pro Společnost pro obranu svobody projevu středisko analýz a empirických průzkumů SANEP.

„Něco takového fungovalo jednu dobu i na Slovensku, a to je ten poplatek, kdy platí každá domácnost připojená na elektřinu. To je jen pokrytecká zástěrka pro to, jak z lidí vyrazit víc peněz. A ještě když do toho někdo zamotá, jako před časem Petr Dvořák, různé další přijímače signálu typu tablety, notebooky, mobily a podobně, protože na nich může někdo sledovat Českou televizi. Je to směšný argument, zejména když se podíváme na průzkum, který zveřejnila Společnost na ochranu svobody projevu, která provedla obšírnější průzkum. Jeden z jeho segmentů se týká sledovanosti veřejnoprávních i jiných médií. Podle těch zjištění jen 1,7 % mladých lidí mezi 18 a 29 lety sleduje veřejnoprávní média. 1,7 %! Už slyším, jak budou adepti na ředitele šermovat pseudoargumenty typu: ‚My se přece staráme o to, abychom vytvářeli mladou nabídku pro tu mladou poptávku.‘ Ale ta mladá poptávka se jaksi nedostavuje,“ uved Petr Žantovský ve svém pravidelném přehledu Týden v médiích na serveru parlamentnilisty.cz.

Žantovský je také přesvědčen, že se dostavovat nebude, protože sílí sociální sítě, sílí streamovací platformy.


„Toto všechno nahrazuje ten pravidelný program, ještě navíc velice mizerný. Když si vezmete běžný denní program České televize jedna i dvě, tak je tam plno různých seriálů, které jsme viděli 150x, typu To je vražda, napsala, typu Poirot, typu Lescautová. Při vší úctě k těmto dílům minulosti, některá byla opravdu vynikající, viz Poirot, ale už jsme ho viděli nejméně 150x. Do toho zamíchají nějakou totalitní nesmyslnost, nějaký starý film, starý seriál, starý šoubyznysový produkt. A tak si potom kladete otázku, jestli se díváte na Českou televizi v roce 2023, nebo 1983. Kroutíte hlavou a neumíte si odpovědět. Toto jsou přece příznaky toho, že televize šetří, a to na nesprávném místě. Šetří na divákovi, kterému vnucuje starobu, dávno viděnou, často bez hodnoty, místo aby se zamýšlela nad tím, jak ho oslovit. Třeba i toho mladého diváka. Ale v tomto směru jsem nezaznamenal ani jednu snahu. Bohužel,“ uvedl s politováním Petr Žantovský. 

Ve svém mediálním přehledu dále okomentoval nešťastné vyjádření prezidenta Petra Pavla v Terezíně o tom, co páchali naši předkové, a jakým způsobem ho "zachránila" Česká televize. 

„Ta z jeho řeči vypustila slovo ‚naši‘ ve spojení ‚naši předkové‘, tedy že bychom se měli všichni kriticky zamyslet nad tím, co naši předkové páchali. Když to zazní v Terezíně, tak to zní obzvlášť ‚dobře‘, protože jako by se tím explicitně říkalo, že Terezínská pevnost byla zneužívána našimi předky, tedy Čechy, na českém území k likvidaci Židů a k diskriminaci tohoto etnika a jeho přeposílání transporty do vyhlazovacích zařízení. To bylo velmi nešťastné vyjádření. Nepodezírám prezidenta, i když jeho názory většinou nesdílím, z toho, že tím explicitně mínil obvinit český národ z genocidy na Židech a zavinění Terezína. To si myslím, že ne, že to bylo jen velmi nešikovné vyjádření, které mu napsal nějaký velmi špatný poradce,“ řekl pro parlamentnilisty.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Následně také okomentoval bezprostřední okolí prezidenta Pavla, nad kterým jen nevěřícně kroutí hlavou. 

„On má ty poradce vůbec takové na baterky. Viz projížďky na koloběžce à la Havel, viz ježdění na motorce do Bavorska, to jsou opravdu falešné marketingové triky. Zřejmě i poradce přes projevy tentokrát taky zaspal, nebo jestli vůbec na to má. Ale byla to naprostá blbost a nedomyšlenost, v daném kontextu místa a času, vyslovit něco takového. A Česká televize se toho zmocnila samozřejmě kreativně, jak je zvyklá. První takový příběh s opačným předznamenáním sympatií-nesympatií jsme zaznamenali před časem na Žofínském fóru při projevu Miloše Zemana, kdy při kritice vývoje ekonomických souvislostí v 90. letech jmenoval dva negativní příklady: Zdeňka Bakalu a Viktora Koženého. A v České televizi pak v záznamu zaznělo pouze jméno Koženého, Bakalu Česká televize vystřihla,“ řekl dále Žantovský.

Také jsme psali:

Vadí mu, že z České televize nikdy nezaznělo, jak se to mohlo stát, kdo za to nese přímou odpovědnost, kdo to nařídil.

„Zcela určitě to nebyl nápad nějakého střihače na technickém pracovišti, ale nějakého dramaturga, producenta nebo někoho ze šéfů, kteří dbají na obsah vysílaného zpravodajství. A nikdy Česká televize nezveřejnila, jak byl tento viník eventuálně potrestán, protože to nebyla chyba, ale politický záměr, vměšování do zpravodajství, což je něco, co Česká televize nesmí nikdy udělat. A tak to udělala znova. A zase trapně a zase špatně. Vyndala slůvko ‚naši‘ před ‚předkové‘, takže se do toho spláchli všichni předkové od německých, přes polské, židovské, české, slovenské, maďarské či jací ještě předkové se vyskytovali na našem území před propuknutím nacismu. Ta věta sama o sobě ztratila jakýkoli smysl. Cílem toho cenzorského zásahu bylo samozřejmě potěšit oko pána prezidenta a ochránit ho před případnou kritikou. Stalo se to trapně, hloupě a taky pozdě,“ zhodnotil dění v České televizi Petr Žantovský.

(dan, prvnizrpavy.cz, foto: youtube)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif