Vondruška: Ta naše slepá víra ve vědu

politika

Věříte vakcíně? Očkujete se? Anebo ne? Ať už sami uděláte to, a nebo ono, nespílejte druhým,  každý máme právo na svůj život vedený podle svého svědomí a rozumu. Nežijeme snad už ve feudalismu. píše v komentáři na idnes Vlastimil Vondruška.

Vondruška: Ta naše slepá víra ve vědu
Vlastimil Vondruška
17. ledna 2022 - 03:20

Zní jistě působivé pokud se veřejní činitelé ohánějí slovy, jako je „věda“, „dezinformace“ či „zdravotní negramotnost“ - a na základě toho určují, co smíme, nesmíme a co musíme. Jenže nedejme se balamutit, protože slova jsou jen pojmy, jejichž obsah je třeba přesně vymezit. A hlavně je o něm třeba přemýšlet.

V diskusi o očkování nedávno můj známý oponoval tvrzením: „Já věřím vědě!“ Zeptal jsem se ho, jaké vědět, a on bez rozmýšlení opáčil, že věda je jen jedna a ten, kdo jí zpochybňuje, je přinejmenším zaostalý. Nehádal jsem se, ale vybavily se mi desítky příběhu z dějin, kdy byl trestán ten, kdo pochyboval. A později se ukázalo, že pochyboval oprávněně, protože měl pravdu.


Inkvizice  21 století

Jenže tak je to ze vším. Někteří novináři, místo aby podávali zprávy, se stávají inkvizitory a „upalují“ stoupence tzv. nekorektních názorů, ať již se to týká migrace, genderu, Evropské unie, klimatické změny, postoje vůči zemím, které „porušují lidská práva“. Všichni ti, kteří se snaží hledat a srovnávat argumenty a tak hledat pravdu, jsou zahánění a v dnešních podmínkách doslova vymazání z komunikačního prostoru. A pak se divte, že je společnost rozdělená hlubokými příkopy.
 
Ty si ale lidé nevykopali sami, za ně mohou úděsnou indoktrinací politici, mainstreamová média a velké technologické společnosti, které si vytvářejí vlastní pravidla. Jaký je rozdíl mezi sloganem „Kdo nepřijme Krista, bude zatracen a jeho duše propadne peklu“ a výkřikem (bohužel z úst odborníka jednoho z táborů) „Kdo se nenaočkuje, zemře?“ Taková slova jsou přece strašná!

 Ano, nemoc zabíjí, všichni jsme smrtelní, ale každý směřuje ke svému nevyhnutelnému konci jinak. Jsou lidé, kteří mají „pevný selský kořínek“, jsou lidé, kteří se dokážou před nákazou chránit, ale jsou i lidé, kteří se očkování bojí. Je to přirozený pocit a z psychologického hlediska může v jejich případě vést tvrdý tlak a strach až k fatálním zdravotním potížím. Takže prosím mocné važte slova. Silnými slovy snad upevníte své křeslo a pohladíte vlastní ego, ale co svědomí?

Nikomu samozřejmě svoje pochybnosti nevnucuji, ale pokud se dívám kolem sebe a přemýšlím „je něco shnilého ve státě Dánském“. Prosím všechny, zahoďte slepou víru a používejte rozum. Pokud dojdete k závěru, že vakcíně věříte, očkujte se. Pokud dojdete k závěru, že nechcete, nedělejte to! Ale ať už uděláte to anebo ono, nespílejte těm druhým, každý máme právo na svůj život vedený podle svého svědomí a rozumu. Nežijeme totiž za feudalismu, kdy by za nás rozhodovala vrchnost. Chápu, že by se to současné politické garnituře líbilo, ale tolik jsme snad ještě nezhloupli, abychom jí to dovolili.

(rp,prvnizpravy.cz,idnes.foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif