Svátek má: Hana

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Balkánský chaos: Sarajevo a teď Srbsko, Kosovo, Bulharsko...

Zbořil: Balkánský chaos: Sarajevo a teď Srbsko, Kosovo, Bulharsko...

<< VIDEO >> Současný balkánský chaos samozřejmě není předobrazem 1.světové války, tehdy to bylo něco jiného, ale teď vlastně ani nikdo neví, za současného stavu, kdo by proti komu měl válčit,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
18. července 2020 - 03:20

Pokračujeme v letní okurkové sezóně, podle některých médií se nic moc neděje, ale není tomu tak. Sankce  je přebíjena další sankcí, máme tady válku sankcí mezi velmocemi i dalšími státy. Na Balkáně se bouří lidé proti opětovnému zavedení opatření proti koronavirové pandemii, ale může se také za tím skrývat boj o Balkán.

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„Sankcí přibývá, je to celý přebujelý systém, systém, který žije sám o sobě, už nikdo neví co je sankcionováno a kdo sankce vůbec dodržuje. Kde jsou zlaté doby, kdy sankce byly uvaleny jenom na Kubu a KLDR a sem tam se někomu vyhrožovalo sankcemi, když chtěl někam prodávat zbraně.  Dnes je tolik sankcí, že ten systém sankcí je nepřehledný. Já se domnívám, že je to úmyslné, a jen proto, aby se nemusely sankce dodržovat. Zajímalo by mě, když paní Merkelová si telefonuje s Vladimirem Putinem a upozorní na to, že by se měly dodržovat nějaké dohody, jestli se také bavili o sankcích, které se buď obcházejí nebo nedodržují.

Sankce, které uvaluje vláda Spojených států na Čínu a Čína na USA, co to vlastně je? Dotýká se to volného pohybu zboží a nebo volného pohybu kapitálu nebo je to jenom řízené bankovními domy, které se rozhodly dostat svět nebo alespoň část světa díky koronavirové krizi do dluhové pasti jako celek,  anebo je to tak, že už se vlády budou muset nějak rozhodnout. Vypadá to, že ve Spojených státech se už rozhodli a velké banky nějakým způsobem zestátní,“  upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A chaos na Balkánu…

„Když si řekneme Balkán, tak musíme pochopit co se to vlastně děje v Srbsku, zda skutečně jde o srbský „majdan“ . ale také co se děje v Bulharsku. Proč byla posunuta jednání na jinou úroveň mezi Srbskem a Kosovem, proč prezident Thaçi byl poslán zpět ze své cesty do USA a zda do nastupující balkánské krize zasahuje Ruská federace nebo   Spolková republika Německo pod praporem EU? Situace je chaotická,  už  to ani velká bohatá média nezvládají

Nesmíme také zapomenout, že do Balkánu patří ještě Řecko a že na jeho hranicích číhá další skupina emigrantů, kteří se snaží dostat do Evropy jinými cestami.

Takže současný balkánský chaos samozřejmě není předobrazem 1.světové války, tehdy to bylo něco jiného, pod záminkou, že nám zabili následníka trůnu, tam byla vyslána trestná výprava, ale teď vlastně ani nikdo neví, za současného stavu, kdo by proti komu měl válčit,“ dodává Zdeněk Zbořil.  

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)