Svátek má: Anastázie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: „Černá“ revoluce v USA se snadno může změnit v „bílou“

Zbořil: „Černá“ revoluce v USA se snadno může změnit v „bílou“

<< VIDEO >> Revoluce v USA je „černá“ , i když je ve fázi, kdy vyvolává protitlak a kdy se může snadno změnit v revoluci „bílou“, anebo může dokonce dojít k nějakému většímu mezietnickému konfliktu, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
12. září 2020 - 03:20

V USA pokračuje černá revoluce, možná černá jen proto, že nevíme o čem je, nebo je černá jen tím, že je o „černoších“. Na Balkáně se bojuje o Srbsko. Srbsko dostalo zákaz účastnit se pravidelného vojenského cvičení  v Bělorusku. Takže v Bělorusku probíhá pouze cvičení rusko-běloruské a vojska NATO se blíží k hranicím Běloruska ze strany Estonska. U nás začíná předvolební kampaň, jako první do ní vstoupila strana ODS.

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„K té černé revoluci ve Spojených státech máme informaci, že byl vydán manuál pro udílení cen, při projekci soutěžních programů, filmů, písní atd. Je v něm přesně uvedeno, kolik musí být mezi soutěžícími genderových „prvků“, kolik tam má být etnicity. Zatím se prý jen mluví  o hercích černé pleti, ale co víme, třeba to budou i ti hnědí a nebo žlutí. Na mě to dělá dojem převráceného rasismu, který je průvodním znakem  „černé revoluce“ ve Spojených státech. A to co jste říkal - že slovo černá má dva významy - tak to je skutečně pravda, protože už nejméně 14 dní jako kdyby došlo k nějakému zatemnění a o USA se nemluví nebo se pouštějí jenom obrázky, které mají ukázat, že Donald Trump je uzurpátor politické moci a že se chová k zahraničním hostům, tak jako k prezidentu Srbské republiky. Ale o tom, že se tam něco děje, že se  už rozběhla  volební kampaň, a že audiovizuální výstupy jsou ovlivněny tím jak kampaň probíhá, o tom se u nás skoro nemluví,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A co barvy revolucí…

„Zajímavé je, že revoluce, jak já říkám „revoluce od stolu“, nejsou spontánním hnutím nějakých občanů jakéhokoliv etnického původu, příslušníků jakéhokoliv státu, jakéhokoliv národa, tak ty revoluce mají svoji poetiku a kouzlo je, že dostávají názvy podle nějakých barev, „bílá revoluce“ v Bělorusku, „oranžová“ na Ukrajině, „žluté“ vesty ve Francii, takže si můžeme říct, že revoluce v USA je opravdu „černá“. I když je ve fázi, kdy vyvolává protitlak, kdy se může snadno změnit v revoluci „bílou“,  anebo může dokonce dojít k nějakému většímu mezietnickému konfliktu. A to bychom neměli podceňovat a uklidňující články našich zpravodajů  nemusí odpovídat skutečnosti,“ dodává Zdeněk Zbořil k situaci v USA.

Manévry v Bělorusku, ale bez Srbska…

„Když už jsme připomněli „bílou“ revoluci na východě Evropy tak se zdá, že už nejde jenom o revoluci. Na východní frontě není klid, tam se něco děje. Probíhají manévry, dochází k mobilizaci vojenských jednotek, která už vlastně není jen takovou mobilizací jako za Napoleona, v době 1.sv.války nebo 2.sv.války. Už se tam nehýbají jenom vojáci na bitevních pláních nebo v kasárnách, ale jejich mobilizace probíhá tak, že jsou uváděny do pohybu  velící a řídící jednotky, logistika a všichni čekají co přistane div ne z celé biosféry. Co se objeví jako podnět k nějakému konfliktu nebo přímo jako spouštěč nějaké války. A že tam zaznívají starobylé až velmocenské požadavky, třeba v polském provedení, kdy někdo mluví na polské straně o tom, že by se Grodno mělo vrátit Polsku, tak to je takový politický folklór. Zatím je jen módou, ale  může vyvolat neuvěřitelný chaos, protože východní hranice nebyla nikdy stabilní a může se  na ní odehrávat cokoliv.

Samotná „bílá“ revoluce je živená zejména zahraničními médii a je úplně jedno jestli se vše  muselo doplnit příběhem pana Navalného, který byl údajně otráven novičokem, který byl ale zřejmě slabšího provedení. Ještě, že nikoho  z českých novinářů nenapadlo objevit ricin. To hlavní i tentokrát je, že se musí najít viník,  a to velice rychle,  a není to už jen prezident Lukašenko, ale je to viník, který sedí v moskevském Kremlu a proto se dá spojit ruský autoritativní vládce a  ten běloruský, kteří si ani nejsou  podobní, pokud ovšem nečteme jenom české noviny,“ zhodnotil Zdeněk Zbořil.

A kampaň ODS…

„Schyluje se zřejmě k „modré revoluci“, alespoň podle začátku předvolební kampaně ODS, nejen v Praze, Brně nebo v celé České republice, protože  kandidáti,  obklopeni  spolustraníky, komilitony a stoupenci ODS,  byli převážně oblečeni do modrých barev. Takže se zřejmě už zapomnělo na „zlatou revoluci“ pana Mináře a Milionu chvilek pro demokracii.

Kampaň ODS nebude zřejmě tak militantní jako jiné revoluce, ale bude také barevná. Nevím jak se s tím vyrovnají někteří představitelé nebo možní kandidáti ODS, buď do senátu nebo městských  či regionálních zastupitelstvech, když se ODS přece jenom musí, i když se tomu dlouho bránila a nechtěla mít ten horký brambor ve svých rukách, tak se přece jenom budou muset vyrovnat s panem Novotným v Řeporyjích, který už zřejmě překročil zenit svých schopností, ale také s tou bohatě komentovanou ale snadněji vysvětlitelnou cestou pana Vystrčila, jednoho ze zakladatelů ODS.

Ta cesta, mimochodem vedla na Tchaj-wan také proto, aby se tam čeští návštěvníci poučili o tom, jak rychle zlikvidovat covid-19, protože jsme se dozvídali, že na Tchaj-wanu se s tím uměli vypořádat daleko nejlépe. A pak zjistíme, když se delegace vrátila,  že nejenom pražský primátor, který není v ODS, ale Pirátem, a s podporou ODS je významným představitelem delegace na Tchaj-wanu,  je na tom velice špatně, protože Praha už je téměř uzavřená nikoliv tím, že by Babišova vláda a ministr zdravotnictví vyhlásili stop stav, ale naopak, že okolní země zakazují Pražákům navštěvovat je bez  zdravotního průkazu nebo karantény, anebo nějakého jiného osvědčení o zdravotní způsobilosti. Takže možná, že pan primátor neodjel na Tchaj-wan ve správný čas, ale rozhodně si tam odsud nepřivezl žádné ponaučení proto, aby se Praha nestala vykřičeným centrem pandemie,“ končí komentář Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)