Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Hranice bídy je uměle vytvořený limit, abychom se báli!

Zbořil: Hranice bídy je uměle vytvořený limit, abychom se báli!

<< VIDEO >> S chudobou a bohatstvím je to trošku zapeklité, to co považujeme za hranici bídy je uměle vytvořený limit, buď proto, abychom se báli nebo abychom se radovali, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
12. ledna 2019 - 03:20

Tento týden i nadále pokračují obchodní války, ať už je to jednání mezi Čínou a USA, Západ proti čínské firmě Huawei a ve Francii pokračují demonstrace „žlutých vest“, demonstrace chudých proti bohatým ....

A co vy na to pane Zbořile?

„S chudobou a bohatstvím je to trošku zapeklité, to co považujeme za hranici bídy je uměle vytvořený limit, buď proto, abychom se báli nebo abychom se radovali z toho v jakém relativním blahobytu žijeme nebo abychom byli smutní, že žijeme v nějaké relativní chudobě, ty hranice jsou velmi individuální a potom se sčítají do větších celků, třeba generačních. Mladí lidé se dnes mohou cítit bohatí, když mohou jezdit ojetým BMW, a jejich rodiče nebo prarodiče byli šťastní, že mohli jet do Bulharska v trabantu a byli vlastně spokojení. Ten prožitek bohatství nebo chudoby je velice zrádný a může to vést k pocitu, že žijeme v permanentní krizi," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
 
A demonstrace žlutých vest...

„Krok od nepochopení situace, od mylného prožitku bohatství nebo chudoby, krok k těm žlutým, rudým nebo  zeleným vestám je velice krátký. To že se ještě na začátku 20.století nebo 21.století chodilo pod rudými prapory na barikády, neznamená nic jiného než, že tyto obavy jsou věčné a že dnes  rudý prapor nevlaje nad barikádami, ale má barvu žlutou a pochoduje ulicemi Paříže nebo jiných měst a kdo ví kdy tomu porozumíme natolik, že se toho nebudeme obávat," upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)