Svátek má: Miroslava

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Jak snadno se z lokální záležitosti stane mezinárodní

Zbořil: Jak snadno se z lokální záležitosti stane mezinárodní

<< VIDEO >> K té záležitosti sochy maršála Koněva je nejvíce zarážející to, jak snadno z lokální epizody se může stát mezinárodní záležitost, upozornil Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
14. září 2019 - 03:20

Pár zajímavostí z tohoto týdne, prezident Miloš Zeman navštívil Srbsko a po uklidnění situace s výběrem ministra kultury se mu podařilo opět zčeřit klidnou politickou hladinu, když uvedl, že bychom měli přehodnotit uznání Kosova a potom přijal šéfa podkarkpatských Rusínů, čímž rozčílil Ukrajince. Jiný prezident, Donald Trump propustil svého bezpečnostního poradce Johna Boltona a kauza Koněv už není jenom věc Prahy 6, ale české a ruské vlády a trošku to připomíná konflikt mezi Pekingem a Prahou, do kterého vstoupil ministr kultury Lubomír Zaorálek

„Pokud jde o výroky pana prezidenta v Srbsku, tak to vypadá jako taková malá pezidentova provokace vůči české vládě, zejména proti ministru Petříčkovi, ale já si myslím, že prezident republiky nedělá nic bez rozmyslu, on vrátil tuto otázku zejména do české politiky, protože i tím upozornil na to, že Slovensko Kosovo neuznalo a není přitom žádným druhořadým státem EU,“ připomíná v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

John Bolton jako poradce končí...

„Odchod pana Boltona je pro nás tak obtížně průhledné, že bych z toho vůbec nevyvozoval nějaký význam pro americkou zahraniční politiku, jenom možná by se dalo konstatovat, že Trump konsoliduje svoje postavení před druhým termínem prezidentských voleb,“ říká Zdeněk Zbořil.

Kauza Koněv a kauza Čína...

„A konečně k záležitosti sochy maršála Koněva je nejvíce zarážející to, jak snadno z lokální epizody se může stát mezinárodní záležitost. A zabouchnutí dveří ministrem Zaorálkem na čínském velvyslanectví, tak tady by mělo dojít i k ponaučení proč Angela Merkelová už po čtrnácté po návštěvě Číny nezabouchla dveřmi a měli bychom se zamyslit zda zabouchnutí dveří není v rozporu s nějakým unijním nařízením,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)