Svátek má: Ivana

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Jedna země, dva státy nebo dvě země, jeden stát, co se hodí?

Zbořil: Jedna země, dva státy nebo dvě země, jeden stát, co se hodí?

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem „historickém okénku“ bychom si mohli v dnešní hektické „koronavirové“ době připomenout výročí vzniku Číny, tentokrát Čínské republiky.

Zdeněk Zbořil, politolog
11. března 2020 - 06:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Je to výročí, které by nás mělo zajímat , jednak to bylo 1.března 1950, kdy se na Tchaj-wanu vylodily jednotky generála Čankajška, který pak vládl, ne jak se někteří naši politici domnívají v duchu demokratických tradic, ale já bych řekl , že vládnul rukou vojenskou a tvrdou , oni také 1.března 1950 když se vylodili, tak zlikvidovali původní obyvatelstvo, byla to výspa nejsevernějšího indomalajského osídlení na severu, která tam existovala už dva a půl tisíce let,“ přibližuje historický vývoj Zdeněk Zbořil.  

Čínská republika není moc úspěšná na diplomatickém poli, ale občas se někdo najde ….

„Ti běženci po porážce Kuomintangu a Čankajška získali oporu v politice Spojených států a nebyli v nějakém azylu nebo karanténě, ale byli přímo organizováni jako vojenský tábor, který se chystal znovu dobýt Čínu. To potom díky dohodám Mao Ce-tunga a Nixona tu naději ztratili ale přes to ji stále živí.

Většina členských států OSN přijala teorii ne autonomie, ale téměř samostatnosti Čínské republiky na Tchaj-wanu a je obsahem teze: Pro někoho jeden stát , dvě země a pro někoho dva státy , jedna země. Záleží na výkladu a světové straně , která je ochotná to přijmout.

Vývoj na diplomatickém poli byl neúspěšný.  Po nahrazení diplomata z Čínské republiky a převedení křesla v Radě bezpečnosti na Čínskou lidovou republiku, to vedlo k tomu, že Čínskou republiku na Tchaj-wanu uznává asi jenom 15 států, pár nezajímavých ostrovních států a pět z Latinské Ameriky. Ale jedna z „důležitých entit“, kterou Čínskou republiku uznává je hlavní město ČR Praha a jmenovitě pan primátor, který byl nominován a zvolen za Piráty. Je to paradoxní, že ostrovní republika udržuje kontakty s pražskými Piráty, ale zase to není nic nad čím bychom se měli pozastavovat, piráti vždycky nacházeli útočiště na nějakém od jiných opuštěném ostrově, protože se domnívali, že jim to přinese možnost ukrývat tam svoje poklady,“ dodává Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)