Svátek má: Gizela

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Když ne úplný tunel, tak alespoň malý tunýlek (VIDEO)

Zbořil: Když ne úplný tunel, tak alespoň malý tunýlek (VIDEO)

<< VIDEO >> Mně se zdá, že těch rozkopaných tunýlků, obzvláště v Praze, je nějak příliš, už to nejsou jenom do nekonečna opravující se chodníky a tramvajové trati, , ale kope se jenom aby se kopalo, aby z toho byl alespoň malý tunýlek, říká Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
31. srpna 2019 - 03:20

Můžeme hovořit o takových menších zprávách, které proběhnou tiskem a médii a rychle zapadnou, ale přitom jsou nedůležité. Jednou z takových zpráv byla informace o společném  cvičení čínských a tádžických vojáků, další takovou možná pro nás menší zprávou je, že Indonésie bude budovat nové hlavní město  a u nás máme nového ministra

A co vy na to pane Zbořile?

„Opravdu některé malé zprávy, které lidi ani nezajímají  při bližším pohledu, kdy vidíme co se za nimi skrývá, jsou mnohem důležitější než velkolepé zprávy, například cesta Grety byla publikována a reportována velkolepě, ale přitom přehlédneme jiné důležitější zprávy: Půlka Sibiře téměř shořela, Amazonie je v plamenech a naposledy zuří požáry v Kongu a takovým katastrofám nezabráníme ani když přestaneme topit hnědým uhlím a přejdeme na vytápění atomovou energií i v rodinných domcích. Musíme ale rozlišit co je důležité a méně důležité, abychom se nedostávali do vleku PR agentur, které nám určují důležitost,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz .

Nové hlavní indonéské město…

„Zpráva o stavbě nového  indonéského hlavního města na ostrově Kalimantan vypadá jako letní zajímavost, ale přitom to je závažný ekologický problém. Na Kalimantanu je jeden z největších deštných pralesů a bojuje se zde o záchranu životního prostředí s mnohem větším úsilím než třeba na Sibiři. Kalimantan se „vylesňuje“ , železné dřevo se odtud vyváží v nebývalém množství pro potřeby stavebního průmyslu Japonska a dalších rozvíjejících se zemí v Asii,“ komentuje Zdeněk Zbořil.Tádžikistán, vojenské cvičení…

„Tádžikistán je exponované místo, ale protože je tisíce kilometrů daleko od Prahy tak nikoho nezajímá, ale přitom se může jednat o konflikt nástupnické země Sovětského Svazu, Íránu, ale své zájmy tam má i Čínská lidová republika, Indie, a může zde dojít ke konfliktu i s použitím bomb s obohaceným uranem, které se používaly při bombardování bývalé Jugoslávie,“ připomíná  Zdeněk Zbořil.

A nový ministr kultury…

„Pan prezident řekl novému ministru kultury, že má hodně úzkou cestu , ale že by z ní neměl scházet, což je taková pěkná metafora, ale víme vůbec zda ty státní dotace do kulturních zařízení , které  se nám zdá, že rostou jak houby po dešti,  zda to nejsou takové drobné malé tunýlky do různých divadel a hudebních souborů, které nakonec ještě když si naplánují čínské turné, z kterého sejde kvůli výrokům pražského představitele, budou požadovat kompenzace?

Mně se zdá, že těch rozkopaných tunýlků, obzvláště v Praze, je nějak příliš, už to nejsou jenom do nekonečna opravující se chodníky a tramvajové trati, ale že se kope jenom aby se kopalo a výsledkem těchto aktivit není nějaké lepší životní prostředí v Praze, ale zase jenom nějaký když ne úplný tunel tak alespoň  malý tunýlek,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)