Svátek má: Libuše|Amálie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Mizí nejen památníky, ale i pamětní desky…

Zbořil: Mizí nejen památníky, ale i pamětní desky…

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem „historickém okénku“ bychom si mohli připomenout i nějaké osobnosti, které měly pamětní desky a pamětní desky zmizely a zmizely nejen v Praze, ale i v jiných městech.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
5. února 2020 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Nesmíme to všechno dávat za vinu jenom paní Jourové , která se postavila na stranu rezoluce Evropské komise která podpořila přepisování dějin. Ono je to složitější než aby jedna nevzdělaná komisařka mohla toto ovlivnit. Je to jednak záležitost biologická, prostě tady nejsou už pamětníci , lidé mají zprostředkované znalosti o tom co se tady odehrávalo a těžko se jim vysvětluje jak to doopravdy bylo a navíc ta historická obec vykládá historická fakta tak, aby tomu nebylo rozumět,“  upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A mizející pamětní desky a památníky…

„Já jsem třeba pamětník, když ještě na 5.května stávaly děti v uniformách, dříve sokolských, později pionýrských, u pomníčků obětí  pražského povstání, ty byly po celé Praze, dneska pokud je chcete hledat, tak to dá velkou práci. Těch příkladů, kdy zmizely pamětní desky je celá řada.

Snad stojí za připomínku oběť paní senátorky Plamínkové, která byla vzpomenuta při příležitosti jejího výročí narození v pořadu na ČT, byla to žena nejen československého, ale i světového významu představitelka feministického hnutí , která byla popravena v době Protektorátu . Tak její pamětní deska z domu na Staroměstském náměstí, kde bydlela a deska zde byla již z doby před rokem  1948, byla odstraněna , potom jsme se dozvěděli, že ta deska byla umístěna do vchodu domu, aby na ní nebylo moc vidět, ale studenti středních i vysokých škol by se tam mohli zastavit a něco si přečíst, stačí čtyři kroky,..,“ dodává Zdeněk Zbořil.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)