Svátek má: Nela

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Musíme si připomínat i oběti krutovlády Reinharda Heydricha

Zbořil: Musíme si připomínat i oběti krutovlády Reinharda Heydricha

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku jsme si připomněli atentát na Reinharda Heydricha, ale měli bychom také připomenout kritikům a převracečům historie co prováděl Heydrich na našem území a jakou budoucnost plánoval našemu národu.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
28. května 2021 - 07:20

Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Slyšeli jsme toho o Reinhardu Heydrichovi hodně, trošku se ale zapomnělo na to, že Heydrich hned po příjezdu do Prahy zavedl stanné právo, že začalo pronásledování tzv. odbojářů, především Obrany národa, sokolů, komunistů a dalších. Heydrichovi se podařilo rozbít spojení až do nejvyšších složek vlády generála Eliáše. A proto také padlo rozhodnutí československé vlády v exilu a doporučení, že má být vybrána jako symbolická oběť československého odboje Reinhard Heydrich. Samozřejmě o tom nerozhodnul Edvard Beneš nebo plukovník Moravec, to rozhodnutí muselo padnout na úrovni britské vlády, to nebylo tak jednoduché zabít nejvyššího představitele Sicherheitsdienstu (SD),“ uvádí v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


„Mě spíše zaujalo to, že se Heydrichovi věnovala taková pozornost, ale to, že se nevěnovala taková pozornost obětem. Těch prvních osm měsíců skutečné krutovlády , v tom bylo nejméně tisíc obětí z řad odbojářů ať už byli zastřeleni v Kobylisích nebo posláni do Mauthausenu, ale jména těch obětí jsme se nedozvěděli,“ připomíná Zdeněk Zbořil a pokračuje.

„Já bych rád připomenul, protože to je hanba české politické publicistiky, že se nepřipomíná poprava Vladislava Vančury 1.června 1942  Důvod proč se o tom nepíše je, jak se domnívám, že Vladislav Vančura byl také předválečný komunista, ale zamysleme se nad tím, kdo z té umělecké sféry se ke komunismu ať už ke členství nebo k tomu ideálu komunismu nehlásil . Ale Vančura byl také něco jiného, Vančura byl také významný kulturní pracovník, který se podílel na filmové produkci ještě před protektorátem a byl také literární autoritou mezi jeho generací.


Jaroslav Seifert píše ve své publikaci Všechny krásy světa, že když četli jméno Vladislava Vančury na seznamu obětí německého teroru, tak že byli otřeseni, byl to pro ně největší šok, protože on byl symbolem celé generace, symbolem té pravé české literatury, byla to literatura lidí, kteří přemýšleli o minulosti, současnosti a budoucnosti  českého národa, což se tedy dnes zřejmě nenosí, ale on byl symbolem, takže smrt a zavraždění Vladislava Vančury je jednou z podobných tragédií jako byly Lidice, Ležáky a teror druhé heydrichiády,“ dodává Zdeněk Zbořil.      

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%