Svátek má: Horymír

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Nad ministerstvem zahraničí se stále vznáší stín pana Pocheho

Zbořil: Nad ministerstvem zahraničí se stále vznáší stín pana Pocheho

<< VIDEO >> Léta byl napadán prezident republiky, že dělá nějakou nezávislou zahraniční politiku a že to má dělat vláda, myslelo se, že dokonce předseda vlády, ale ten neuměl anglicky říct snad ani Hoří!, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
1. prosince 2018 - 03:20

„Najednou se ukazuje, že prezident Zeman je aktivní v zahraniční politice, pro některá média  až příliš a premiéra Babiše česká média už ani nestačí sledovat a přinášejí jenom jednoduché agenturní zprávy a Poslanecká sněmovna, která je vysílená kauzou Čapí hnízdo a partyzánskou akcí Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka ve Švýcarsku, zkrátka je tak vyčerpaná, že ani snad nezaregistrovala Kerčskou krizi," upozornil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz deněk Zbořil.

Tento týden, alespoň podle našich zpráv hýbe světem Ukrajina, krize kolem Kerčské úžiny, u nás hned zkraje měl ministr Petříček jasno a někteří další, že jde o ruskou agresi, a pak je mnoho dalších, kteří čekají...

A co vy na to pane Zbořile?

„Mně to připadá jako v době před rokem 1989, kdy se čekalo na zprávy a používalo se sousloví „Dočkej času jako četka tassu“, tentokrát je to mnohem jasnější, protože čekáme na to až se ozve nějaká fanfára z Bruselu, kde ale koordinátorka zahraniční politiky ostentativně mlčí a čest bojovníků proti Ruské federaci brání jen Stoltenberg, který hned už téměř vyhlásil válečný stav, aniž by znal všechny informace.

Na tom mlčení nebo hodnocení jsou zajímavé dvě věci, informace nejsou úplně, ale stále se mluví o ruské agresi a zatčení ukrajinských námořníků nebo agentů. A pak jsou tady ještě podivné komentáře tzv. odborníků, kteří se vyjadřují o této krizi tak, že to ani nemusíme poslouchat, jsou to známé, zavedené firmy, o kterých víme dopředu než pozdraví v té televizi, co řeknou. Jen to neustálé omílání anexe autonomní oblasti  Krym... oni se ale vyhýbají tomu, že Krym byl autonomní oblastí Ukrajinské republiky a že je tedy také autonomní oblastí Ruské federace, ale to neustálé omílání že historie je taková nebo onaká, ale samozřejmě nezmiňují, že Krym byl anektován Ukrajinou  po roce 1992," říká Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)