Svátek má: Libuše|Amálie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Naše vztahy s Polskem? Vzpomeňme 1919, 1939, 1945, 1968,…

Zbořil: Naše vztahy s Polskem? Vzpomeňme 1919, 1939, 1945, 1968,…

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem „historickém okénku“ bychom si mohli připomenout události z ledna 1919, kdy nově vznikající naše republika musela bojovat s Polskem o Těšínsko.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
29. ledna 2020 - 03:20

Jaké jsou, byly a budou naše vztahy s Polskem pane Zbořile?

„To je zajímavá otázka, když začneme tím vojenským střetnutím v roce 1919, tak si můžeme vzpomenout na generála Šnejdárka, ale vojenské střetnutí mezi oběma novými státy vzniklo tím,  že kdosi u zeleného stolu namaloval hranice a tak se území Těšínska stalo sporným územím, zatímco české Kladsko zůstalo součástí Německa a nakonec Polska,“ připomenul v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Polský pohled na 2.světovou válku…

„Polsko s velkým entuziasmem říká, že válka začala 1. září 1939 německým přepadením Polska a o 14 dní později přepadením Polska Sovětským svazem, ale nezmiňují se, že třeba pro Československo začala válka už 15.března 1939. A to nevzpomínám rok 1968, kdy na naše území vtrhla vojska pěti armád Varšavské smlouvy a mezi nimi bylo Polsko. Takže ta spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky je něco nového a zřejmě to má a bude mít řadu úskalí a mezi tím je stále česko-polská rivalta,“ pokračuje Zdeněk Zbořil..

„Tato část evropského kontinentu není sice v pohybu, ale je pod dohledem světových mocností, Rusko nevyjímaje. Je tady problém Osvětimi a vyvražďování Židů na území Polska, a to má tolik souvislostí, že vlády zemí V4 se snaží o tom mlčet, aby se nejitřily rány a když se k tomu připomenou historické souvislosti, tak není vyloučeno, že se budou historické události připomínat ještě v budoucnosti," dodává Zdeněk Zbořil.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)