Svátek má: Šarlota|Zoe

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Ne v Rusku, ale v USA možná nastává světová revoluce!

Zbořil: Ne v  Rusku, ale v USA možná nastává světová revoluce!

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout oslavy revolucí, ať už je to americký Den nezávislosti a nebo pád Bastily ve Francii.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
15. července 2020 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Pravdou je, že revoluční téma jako kdyby se vracelo jak do Spojených států, tak do Evropy. Zajímavá je zpráva, že během oslav Dne nezávislosti v USA zemřelo 160 lidí, včetně žen a dětí. Informace se objevila, potom  ztratila a už se neobjevila.  Ale s tím musíme počítat, že tzv. oficiální média nám něco zamlčují a pak se stane že budeme zase hledat nějakou alternativu. Výročí Velké francouzské revoluce je skutečně zajímavé a je zajímavé i v tom jak se traduje. Je to jakýsi zvláštní model revolučního konání, který počíná od monarchického stadia přes boj girondistů s jakobíny až po vládu pěti konzulů a revoluce končí v podstatě až nástupem Napoleona v roce 1799," uvedl téma Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

„Měl jsem šanci vidět oslavy 200.výročí v Paříži v roce 1989 a musím říct, že to bylo impozantní, létaly všechny možné druhy letadel, pochodovaly jednotky cizinecké legie až po současné elitní jednotky francouzské armády. Ale bylo tam také asi 15 představitelů Evropského společenství a americký prezident George Bush starší. Zajímavé bylo vystoupení  Margaret Thatcherové, která pod těmi světly a prapory řekla se strohým anglickým humorem, že žasne nad tím kolik pozornosti a pompy se věnuje události, která nebyla příliš významná, ale její následky se musely 200 let napravovat. Také bychom si mohli uvědomit, že i tzv. únorová revoluce v Rusku v roce 1917 startovala s ideály francouzské revoluce, ale netrvalo to ani 9 měsíců a už se revoluce změnila v revoluci jiného typu," vzpomenul Zdeněk Zbořil.

A co současná situace ve Spojených státech?

Konec konců to co se dnes děje ve Spojených státech -  opakují se snad vzpomínky na revoluce… a možná, že se budeme za několik měsíců bavit o tom zda ve Spojených státech nenastává revoluční situace, o které snili propagátoři tzv. světové revoluce a  vzpomeňme si kdo o ní mluvil nejčastěji a nejsilněji.  Nenastává  skutečně v té ekonomicky nejrozvinutější zemi  nějaký konflikt mezi lidmi, který může způsobit revoluci nejen ve Spojených státech ale možná se  přiblíží i rozměrům revoluce světové." dodal Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)