Svátek má: Bořivoj

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Němci se omluvili, Evropané chtějí další sankce

Zbořil: Němci se omluvili,  Evropané chtějí další sankce

<< VIDEO >> Málokdy jsem slyšel tak razantní a dramatické vyjádření k napadení Sovětského svazu nikoliv nacistickou armádou, ale armádou Velkoněmecké říše, tedy německou armádou, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
26. června 2021 - 03:20

Tento týden si připomínáme 80. výročí přepadení Sovětského svazu nacistickou armádou takzvaný plán Barbarossa. Nastala ale  výjimečná situace, protože k výročí promluvil nejen prezident Německa Steinmeier, ale i kancléřka Merkelová a ta dokonce telefonovala  Vladimíru Putinovi a omlouvala se za zvěrstva co udělali Němci na území Sovětského svazu a vůbec během druhé světové války.

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Musím říct, že mě to překvapilo, protože německá východní politika má vzorce svého chování, které se velmi pomalu mění, někdy jsou vůči Ruské federaci nepřátelské, někdy přátelské, ale stále existuje jistý druh komunikace mezi dvěma politickými celky, které mají svoji tradici, přinejmenším, kdybych chtěl být trochu ironický, tak od Kateřiny II. a konce 18. století. Od existence takzvané německé skupiny v Petersburgu, která se  vyvíjela různými směry, ať už bojovali společně proti Napoleonovi pruská a ruská armáda, ať už se setkávali na jiných evropských bojištích, ale vždycky se jednalo o velmi obecný vztah, který procházel těžkými zkouškami.

Na 1.světovou válku a na situaci na východní frontě v té době se trochu zapomíná. Zapomíná  se i na to, že Vladimír Iljič Lenin se svými souputníky přijel v pověstných zapečetěných železničních vagonech  do Ruska přes východní frontu dělat v Rusku revoluci.

Ale zejména druhá světová válka je citový problém, protože málo platné, těch 27, 28 milionů obětí ,ze kterých bylo asi 16 nebo 17 milionů civilního obyvatelstva, pokud se to dá dobře spočítat, a myslím si, že to spočítané není. A na druhé straně také devět a půl milionu padlých na německé straně, zejména na konci druhé světové války a jen mezi vojáky, je zavazující a svazující,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.Kdo útočil a kdo se omluvil…

„Známe různá prohlášení z německé strany,  která byla přátelskými gesty, pokleknutí Willyho Brandta,  kancléře Německé spolkové republiky v Osvětimi, osvobozené Sovětskou armádou. Ale málokdy jsem slyšel tak razantní a dramatické vyjádření k napadení Sovětského svazu, nikoliv nacistickou armádou, ale armádou Velkoněmecké říše, tedy německou armádou, které bylo od samého počátku organizováno jako válka vyhlazovací, válka loupeživá a válka jejímž cílem bylo  zničit hlavní ekonomická a politická centra země a stát se tím, kdo ovládne takzvaný životní prostor - „Lebensraum“ - na Východě. Ty projevy jsou zajímavé, protože jsme je slyšeli z úst nejvyšších a nejvýznamnějších politických činitelů Spolkové republiky Německo.

Ačkoliv si to mnozí čeští komentátoři politického dění ve Východní Evropě moc nevšímali, ale také, že se tam nemluvilo a nebo jenom na okraj mluvilo o tom, že plán Barbarossa byl připraven za spolupráce 14 evropských zemí, od Dánska, Nizozemska,  neněmeckých divizí SS, až po rychlou divizi vyslanou na Východ Slovenským štátem (tehdy brzy zničenou a nahrazenou  jinou skupinou slovenské armády, vykonávající jenom strážní službu). Ale neslyšeli jsme  tu omluvu lidem z Ruské federace z úst reprezentantů těchto zemí, které se toho přepadení Sovětského svazu zúčastnily. Zatím v předvečer proběhla jenom doporučení, aby se prodloužily sankce Evropské unie vůči Ruské federaci kvůli takzvané anexi Krymu. Ale slova Angely Merkelové a spolkového prezidenta, která jsou velmi radikálním odsouzením německé minulosti, německé státní minulosti, nejenom německých nacistů,  tato slova byla velmi dramatická. A co je na tom také  zajímavé je, že jednak ten projev předcházel a nebo byl tedy souběžně přednesen s vyjádřením ministryně obrany Spolkové republiky Německo, která mluvila o zvýšené vojenské odpovědnosti při ochraně zájmů Evropské unie a přímo upozorňuje na to, že by se toho měla ve větší míře účastnit armáda Německé spolkové republiky. Dokonce v něm byla i  zmínka o jisté participaci Spolkové republiky Německo při využívání nukleárních zbraní alespoň jako deterentu zbraní. Takže ono to dělá i dojem,  zda ty dva projevy nebyly krycí projevy toho třetího anebo jestli tomu nebylo naopak,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Postupně vidíme výsledky jednání Biden-Putin…

„Zajímalo by mě,  zda někteří naší pozorovatelé, kteří si ze schůzky Biden-Putin odvodili například tu  nepřesně formulovanou frázi, že „Německo se obrátilo zády (a Biden)  se obrátilo zády“ k Ukrajině. No,  nechme to na vůli politických lidových vypravěčů, ale pravda je, že se tady něco odehrává, co se určitým ekonomickým a finančním kruhům v Evropě líbí a vyhovuje a něco, co zase jiným zájmových skupinám v Evropské unii,  a možná i ve Spojených státech,  příliš nevyhovuje.

V nejbližší době se jistě dozvíme další dílčí  informace, které nám pomohou tento stav, který nastal a nastává po tom „železném podání ruky“ prostřednictvím Nord Stream-2,  dozvědět se a pochopit další detaily,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)