Svátek má: Rostislav

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Plat europoslance je vysoký, je to vlastně forma bruselské korupce

Zbořil: Plat europoslance je vysoký, je to vlastně forma bruselské korupce

Kandidátní listiny do europarlamentu občané obdrželi v dosti tlusté obálce. Jak symbolické – naznačující tlustou frontu zájemců, protože europoslanci mají tlusté europlaty. Do fronty na europoslance se postavilo 40 stran, hnutí a politických spolčení.

Zdeněk Zbořil
24. května 2019 - 07:20

Jít k volbám má smysl pokud podpoříme protimigrační kandidáty, píše František Roček v rozhovoru s politologem Zdeňkem Zbořilem.
   
Když jsme spolu probírali kandidátku KSČM, nepřekvapilo nás, že na prvním startovacím místě kandidátky do eurovoleb je duch Kateřiny Konečné, místopředsedkyně KSČM. Konečná je mediálně známější než jiná kandidující persona z KSČM. Ale velmi nemile nás překvapilo, že až na 17. místě kandidátky skončil současný europoslanec Jaromír Kohlíček. Očekávali bychom, že bude na 2. místě kandidátky, ale na 17? Není to doslova skandální?

„Když zemřel europoslanec Ransdorf jako náhradník nastoupil Kohlíček. Znám ho. Kohlíček ovládá pět řečí, byl dlouhodobě na vedoucích postaveních v průmyslu jako ředitel a jako vrcholovým manažérem byl i v době kdy nastupoval za Ransdorfa do europarlamentu. Teplický poslanec Evropského parlamentu Kohlíček působí jako místopředseda evropského výboru ITRE - výboru pro průmysl a investice. Je kritikem neschopnosti EU bojovat s nelegální migrací a kritikem úděsné eurobyrokracie. Měl by proto být Kohlíček na jedné z čelních míst komunistické eurokandidátky," odpovídá Zdeněk Zbořil..

Jenže, Kohlíček byl odsunut na kandidátce KSČM až na 17. místo. O čem to vypovídá? O stranickém  upřednostňování kamarádů na úkor odborníků? Podobně jako v jiných stranách?  

„Ano, jde o velké peníze. Plat europoslance je vysoký, je to v podstatě forma bruselské korupce. Platy tam jsou velmi vysoké, aby si europoslanci a úředníci toho molochu vážili, a pracovali v jeho byrokratický prospěch," vysvětluje Zdeněk Zbořil..

Pokud se ve výběru kandidátů takto chovají komunisté, jak vidíme na případu Kohlíčka, a přitom komunisté kritizují mafiánství v politice a v europarlamentu, koho potom volit?  Moje odpověď je, že budu volit kompetentní osobu - Kohlíčka. Je lepší řešení?

„Důležité je volit ty, kteří jsou důsledně proti nelegální migraci. Čili nejznámější jsou odpůrci z KSČM a Okamurovci z SPD. Jsou dlouhodobě viditelní a jasně prosazují protimigrační politiku. Těžcí pravičáci by snad mohli volit protimigračně orientované lidi z ODS, ale ostatní strany a hnutí z tohoto hlediska raději nevolit," upozorňuje Zdeněk Zbořil..

Čili je zbytečné dávat hlas i drobným aktivistům jako protimigrační a protiislámské Alternativě pro Českou republiku 2017?

„V Alternativě je hlasitě slyšet Klára Samková, velká zastánkyně cikánů a Romů, ale zároveň velká bojovnice proti islámu. Alternativa rovná se Samková. Dát Alternativě hlas je riskantní. Nemusí získat dost hlasů", pokračuje politilog Zdeněk Zbořil.

Před kým je třeba varovat?

„Naprosto nevypočítatelné jsou klany ANO a Pirátů. ANO představuje účelový klan, který se náhle zjevil v politice. Piráti jsou chaotičtí, mají různé eurozmatené představy.

ANO je sice hlasitě proti migraci, aby získalo hlasy voličů, ale europoslanci ANO již prokázali, že se v Bruselu chovali eurohujersky. Proto ANO je nedůvěryhodné. Piráti jsou probruselští, intelektuálně se „povznášejí“ nad českou malost. Jsou to Gottwaldovi nadšení pionýři v současné euro-mutaci. Nejnebezpečnější jsou asi lidé z prounijní kandidátky TOP 09/STAN," pokračuje Zdeněk Zbořil.


Migrace je stále důležité téma

Eurohujerští hlupáci tvrdí: „Došli migranti, kteří prostě dnes nejsou pro Evropskou unii ani pro Česko téma.“ Jenže, jak selhala EU při první migrační invazi v letech 2015 – 2016, stačí nastartovat další migrační vlnu a situace se bude opakovat. Neznamená to, že nelegální migrace je stále nejdůležitější téma EU?

„Nezvládnutí nelegální migrace a invaze 1 milionu migrantů od Středozemního moře až do Německa během jediného roku představuje zcela bezprecedentní selhání systému bezpečnosti EU. Ukazuje to, že je třeba reformovat přebujelý byrokratický euroaparát," říká Zdeněk Zbořil.

Sílí názor, že největšími nepřáteli EU jsou dnes především němečtí a francouzští politici z tzv. státotvorných stran, protože představují velké procento hlasů v europarlamentu ve prospěch tupé byrokracie. Typickým představitelem je německý podivín Manfred Weber. Jaký je váš názor?

„Weber horuje pro moudrost stáda – pro většinové hlasování. Nebyla by třeba v EU již shoda všech států, ale prostě kdo získá více hlasů, ten by měl prosadit, že ostatní budou držet hubu a krok," je přesvědčený Zdeněk Zbořil..

Z tohoto hlediska německý Weber je nebezpečný?

„Weberovy názory jsou zdraví škodlivé. Dokonce i silně proevropský až hystericky protiruský think-tank Evropské hodnoty napsal na adresu podivínů jako je dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či kandidát na předsedu Komise za evropské lidovce Manfred Weber, že není rozumné s nimi souhlasit u většinového hlasování. Rozumně napsali, že zahraniční a bezpečnostní politika je závislá na hodnotě kulturních tradic i národní identity jednotlivých zemí. Jde o vztahy k bývalým koloniím, někdejším okupantům, nebo naopak osvoboditelům, spojencům či tradičním přátelům. Představa, že změnu vztahu státu k nějaké zahraničně-bezpečnostní otázce lze vynutit většinovým hlasováním v Radě ministrů zahraničí EU, je iluze. Pro Čechy z toho vyplývá, že je nutné volit kandidáty na europoslance z protimigračních stran," dodává Zdeněk Zbořil.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)