Svátek má: Berta

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Po venezuelském, běloruském může být i americký model

Zbořil: Po venezuelském, běloruském může být i americký model

<< VIDEO >> Situace na americkém volebním poli je tak zmatená, že bych se nedivil kdybychom po venezuelském a běloruském modelu se setkali ještě s americkým modelem a ten by mohl být mnohem nebezpečnější, říká Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
29. srpna 2020 - 03:20

V Bělorusku i tento týden pokračují demonstrace a zdá se, že prezident Lukašenko neodstoupí a řešení bude podobné tomu venezuelskému. V poslední době nákazy koronavirem rostou a zároveň se z epidemie stává také politikum.

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„Já bych si netroufnul předpovídat jak to v Bělorusku dopadne, ale v každém případě se tam něco stalo, co se nepovedlo, ať už z jedné nebo druhé strany a ta situace se teprve začíná vyvíjet. Zřejmě nejenom z východní hranice přichází podpora Bělorusku, ale to neznamená, že to musí být podpora pro pana prezidenta Lukašenka. Ze západu jde také určitý druh podpory a liší se v tom, zda jde z EU (nebo Německa), anebo  z USA, to znamená ze Severoatlantické aliance nebo z EU. Situace není jasná, ale vypadá to, že pokud tomu tak je,  silné řeči z EU signalizují, že se i  Evropská unie trochu obává opakování kyjevského modelu. Na druhé straně politici z Ruské federace se rozhodli, že je pro ně lepší status quo než nějaká dramatická změna. V každém případě se zřejmě hledá náhrada za paní Tichanovskou, která buď zklamala nebo nesplnila své úkoly, které měla mít jako výrazná postava opozičního hnutí. Také jde o to,  zda  lidé v Bělorusku mají dostatečnou vůli  usilovat o změnu režimu. To, že se chtějí zbavit prezidenta Lukašenka  je sice hezké, ale Lukašenko zatím má oporu v armádních a policejních kruzích a pokud tam k něčemu nedojde, k nějaké změně, tak ani aktivity českého ministerstva zahraničních věcí  a příspěvek na mediální ofenzivu v Bělorusku, kterou poskytuje česká vláda, nemusí vést k žádoucím úspěchům,“ zhodnotil vývoj v Bělorusku Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A co koronavirus, jaký má vliv na politiku?

„Zajímavé je , že s krizí vyvolanou v Bělorusku ze zahraničí  se nehraje s koronavirem jako nástrojem třídního boje. Ten se používá v USA, ve Francii, kde se přešlo na docela přísný režim, ale přitvrzuje se také v Německu. Situace se ale mění, u nás už některým lidem, doufám i těm bojovníkům proti rouškám, došlo, že tlak na ekonomiku nemusí vycházet od naší vlády, ale může přijít ze zahraničí. Navíc tady máme jakousi pátou kolonu, kterou představují samotní čeští politici. Nevím kolik bylo poslanců poslaných do karantény, kteří se setkali s paní exministryní. Prostě ten nástroj byl proti nim použit a vlastně je to první případ ze zákulisní přetahované českých politiků Možná  se setkáme s tím, že to bude využito i pro zahraniční cesty našich delegátů, někdo je na jejich výlety pustí někdo nepustí. Doufejme, že se ale  ten let na Tchaiwan panu Vystrčilovi vydaří.

K čemu všemu může být koronavirus politicky využit v USA? Především k prezidentským volbám. V USA se zasahuje do fungování pošty a my neznalí se můžeme domnívat, že je to útok na korespondenční způsob voleb. Navíc Donald Trump upozornil na to, že korespondenční hlasování je nebezpečné, že může být zneužito a my se musíme obávat toho, aby EU  neodmítla uznat výsledky voleb v USA pokud nedopadnou podle evropského přání. Ale těžko se zjišťuje jaká ta evropská přání vlastně jsou , jeden den všichni fandí demokratickému kandidátovi, o dva dny později se hovoří o tom,  jak se Donald Trump blíží k vítězství a situace na americkém bitevním poli je tak zmatená,  že bych se nedivil, kdybychom se  po venezuelském a běloruském modelu setkali ještě s americkým. A  ten by mohl být mnohem nebezpečnější, dodává Zdeněk Zbořil.
 
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)