Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Přišel jsem, viděl jsem a proto nařizuji!

Zbořil: Přišel jsem, viděl jsem a proto nařizuji!

<< VIDEO >> V takové krizi jako je koronavirová se nejlépe orientují lidé, kteří mají vojenský způsob uvažování, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
1. srpna 2020 - 03:20

Nejen v posledním týdnu slýcháme zprávy o novém šíření koronaviru, kromě toho v této době kdy lidé nechodili na úřady, tak naopak úřady mají více času a zjišťují stále více informací o lidech a to nejen u nás, ale i v zahraničí.

Co vy na to pane Zbořile?

„Máte pravdu, že nastává situace, na kterou upozorňovalo spousta lidí, že by mohla být koronavirová krize zneužita pro omezení občanských práv lidí nejen v České republice, ale i po celém světě. Já si myslím, že je to pravda, ale jen do jisté míry. Koronavirová krize se stala jenom katalyzátorem tohoto procesu. Ale k byrokratizaci našich životů dochází už delší dobu. Přispěla k tomu digitalizace našich činů, ale i naší hlouposti. Vždyť kolikrát lidé volali, a dodnes volají, aby se díky elektronické evidenci něco zaznamenávalo, něco sledovalo!  Ale to také znamená, že  záznamy o nás, které se dříve hromadily na papírech  jsou nyní mnohonásobnější a každý den se  zvětšují. A co je na tom absurdní, že si o to sami říkáme.

Samozřejmě v takové krizi jako je koronavirová se nejlépe orientují lidé, kteří mají vojenský způsob uvažování, tzn. přišel jsem, viděl jsem a proto nařizuji. A k tomu je zapotřebí vytvořit určitou subkulturu. Proto demonstrace v Srbsku a u nás nedávno na Staroměstském náměstí, anebo  ve světě. Jsou to demonstrace proti tomu, aby kontrola našich životů nebyla co největší: Vláda musí udělat! Vláda musí říct! Vláda musí….! A můžeme si to převést do toho byrokratického Stát musí…

Nové technologie k tomu všemu přispívají. Víme, že jsme od rána do večera sledováni a že proti tomu nikdo nemůže nic dělat. Všichni jsme pod přímou kontrolou. Otázkou je, zda se toho máme obávat nebo proti tomu něco dělat. Podle mého názoru zastavit se to nedá, takže se s tím musíme smířit a jen a alespoň vědět, kdy přidáváme svou iniciativu, která nás omezuje v našich  právech." popisuje Zdeněk Zbořil.

Televizním jevem koronavirové krize je, že lidé se více dívají na dokumenty, točí se nové dokumenty, protože  lidé se smiřují s tím,  že se už jen tak snadno  někam sami nepodívají …

„Kdyby by to bylo takhle jednoduché, tak by to vůbec nevadilo, alespoň se v televizích nebude tolik vařit a naopak lidé se budou poučovat, bude to přispívat k obecné vzdělanosti a obecné kultuře.

Cestovní kanceláře krachují. Nejsou na tom jako automobilky, které mohou propouštět své zaměstnance, aniž by to nějak významně pocítily, naopak propouštění jejich  smluvních zaměstnanců v cestovkách znamená většinou jejich krach. dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)