Svátek má: Kryštof

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Proč pomník Marii Terezii, když stála za smrtí mnoha Čechů?

Zbořil: Proč pomník Marii Terezii, když stála za smrtí mnoha Čechů?

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout, že v létě 1914 už Rakousko vyhlásilo kdekomu válku. Začala 1.světová válka, ve které zahynulo mnoho našich předků pro moc a slávu Habsburské dynastie. A nyní stavíme rakouským monarchům pomníky.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. září 2020 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„To bychom si právě měli uvědomit co 1.světová válka způsobila, že to nebyly jenom miliony obětí na francouzsko-německé frontě, na Balkánu, v Haliči a na bojištích, které známe z legračních vyprávění Jaroslava Haška, ale že na těchto bojištích umírali lidé, kteří mluvili česky a narodili se tady na území pozdějšího Československa a že  odpovědnost za oběti 1.světové války neleží jenom na bedrech neústupnosti a neobratnosti francouzských generálů a agresivní politice pruského císaře, ale že se o ní zasloužil významnou měrou, a dokonce byl tím kdo válku spustil, náš roztomilý  císař František Josef I. a jeho generálská velkoněmecky orientovaná kamarila. A když už jsme ochotní zapomenout na to, že František Josef I. byl také neúspěšný panovník, že vlastně dovedl  svoje císařství přes dualismus v roce 1867 až k porážce a rozpadu toho státu, svého státu, a nenávisti  jeho národů „mých národů“ , ke kterým se obracel v roce 1914, aby táhli  do boje, tak si musíme připomenout , že těch porážek a  mrtvých bylo mnohem víc, nejenom v někdy  vzpomínané bitvě u Hradce Králové a Sadové, ale také na italské frontě, kde pod vedením maršála Radeckého umíraly tisíce lidí, jednak na frontové linii, ale také v zázemí. Koneckonců byly to i oběti prusko-rakouských válek nebo válek o Slezsko, jejichž neúspěšným symbolem jsou pro nás prohry Marie Terezie,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A co pomník Marii Terezii…

„A tak se mi zdá, že alespoň v Praze 6 by se mohli nad tím trochu zamyslet a uvědomit si, že nestačí se poradit s Karlem Schwarzenbergem o tom jestli maršálek Radecký byl syn českého národa a zda Marie Terezie nebyla jenom úspěšnou panovnicí, ale zeptat se také nějakého historika do jaké míry byla Marie Terezie neúspěšnou panovnicí, z hlediska její germanizační politiky vůči Čechům téměř nepřátelské, a potom počítat i další mrtvé. Dodnes  máme na českých vesnicích, hřbitovech, pomníčky padlých z 1.světové války, věrných i nevěrných Františku Josefovi I. a na počet obyvatel a na  počet vesnic v českých zemích je těch pomníčků, podle mého názoru, až příliš mnoho,“ zdůrazňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)