Svátek má: Bořivoj

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Spojené státy začínají bojovat i o Indický Pacifik

Zbořil: Spojené státy začínají bojovat i o Indický Pacifik

<< VIDEO >> Pacifik je jakousi prázdnou nádobou, kterou se snaží političtí plánovači a vojenští stratégové co nejrychleji zaplnit, říká Zdeněk Zbořil. v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
10. července 2021 - 03:20

Nejenom tento týden můžeme pozorovat změny v geopolitickém prostoru, Američané opouštějí Afghánistán, na jejich místo se tlačí Taliban, který obsadil sever Afghánistánu, odkud utíkají provládní vojáci do Tádžikistánu a Rusko se ozvalo, že bude chránit své spojence. V Černém moři probíhá cvičení NATO, ale zároveň zde jde i o cvičení ruských vojenských sil. Je zvýšený zájem o takzvané Indické Tichomoří. Zatím je to jenom politický zájem, ale uvidíme, jak to bude dál.
 
Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Myslím, že těch ohnisek mezinárodního napětí je ve světě víc, ale že Evropa se zajímá zejména o tyto tři hlavní body na mapě. Situace v Černém moři vypadá jako kdyby se mocnosti rozhodly zase zahájit nějakou novou Krymskou válku, kterou vedly v polovině 19.století a zapomínají na to, jak ta válka dopadla, a že i dočasné vítězství na bitevním poli nemůže způsobit takový posun ve vzájemných vztazích  zainteresovaných zemí,  že se z toho Evropa bude ještě dlouhou dobu léčit.  A to nemluvím o tom jakou iniciativu projevuje Turecká republika,  jmenovitě jejímž protagonistou je turecký prezident Erdoğan,“ říká v úvodu k situaci v Černém moři Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Afghánistán…

„Situace v Afghánistánu je svým způsobem pro nás vzdálenější, ale měli bychom si vysvětlit výrok českého prezidenta, který si dovolil kritizovat odchod vojáků americké armády a Severoatlantické aliance jako zbabělost, jako rezignaci, když ale víme, že za posledních 30 let se tam fronty příliš nezměnily. Suroviny  pro výrobu drog jsou distribuovány do celého světa a jenom  dvě velmoci, které kdysi bojovaly o ovládnutí situace v Afghánistánu,  Velká Británie a carské Rusko,  se jenom změnily na Ruskou federaci a Spojené státy americké. Ale situace tam je neméně vážná  jako v Černém moři i když  se nezdá, že by  mohlo jít o konflikt, který se multiplikuje do situace v celé tak zvané Sovětské střední Asii. Ta vaše zmínka o Tádžikistánu, je vlastně také zmínkou o Íránu a tím upozorňujete na to, že do dnešního  konfliktu jsou vtaženy všechny možné problémy, kterými tato oblast žije po staletí,  včetně toho, že se tam budují vojenské základny,  které mohou opakovat podobné téma jako v Sýrii,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Indické Tichomoří…

„Třetí téma, které vypadá velmi široce koncipované, a už se o něm mluví několik let je také podobné. V projevu amerického prezidenta Joe Bidena, hned v jednom z prvních projevů po jeho zvolení, byl zmíněn název Indické Tichomoří nebo Indický Pacifik, což do této doby nebylo zas tak časté. Kdysi dávno s tím koketovali australští  a novozélandští politici.  kteří šli ve stopách imperiální politiky Velké Británie, ale po ustavení asociace pro ekonomickou spolupráci v oblasti Pacifiku (APEC) rezignovali. Časem si zřejmě uvědomili,  a nejenom vláda Spojených států ale i další země, že v oblasti ekonomických zájmů APECu začíná hrát nebo už delší dobu hraje dominantní roli Čínská lidová republika a zejména různé aktivity jak my říkáme v uvozovkách „Číňanů“. Což,  jak rád připomínám, to nejsou jenom aktivity Čínské lidové republiky, ale také Tchaj-wanu a Číňanů,  kteří ovládají ekonomiku celé Jihovýchodní Asie. A najednou pohled od doby, kdy Spojené státy vedly svoji nekonečnou válku ve Vietnamu, ukazuje, že se rozšiřuje oblast amerických státních zájmů. A že to začíná připomínat  velké myšlenky německého geopolitika Karla Haushofera, který prorokoval, že 20. století a století následující budou století Pacifické oblasti. On se možná zmýlil o několik desítek let, ale zdá se, že Tichomoří, a to od severní části po oblast „jižních moří“ (jak ji nazývaly čínské císařské anály a japonská ideologie války v Tichomoří), a dnes tedy ještě západní a východní část Pacifiku, jsou jakousi prázdnou nádobou, kterou se snaží političtí plánovači a vojenští stratégové co nejrychleji něčím novým zaplnit,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)