Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Sytém voleb nás moc nezajímá, ale spíše to, jak kdo vypadá

Zbořil: Sytém voleb nás moc nezajímá, ale spíše to, jak kdo vypadá

<< VIDEO >> Hlavně se bavíme o tom, jak vypadá nějaký politik kandidující ve volbách, jak je nám sympatický nebo nesympatický, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
17. července 2021 - 03:20

Tento týden se v Americe trošku rozvířily vody kolem voleb. Prezident Biden otře vystoupil proti snahám republikánů aby se změnil systém voleb nebo sčítání hlasů a řekl. že je ohrožená demokracie celého volebního systému,  ale nejspíše tomu tak není, jenom je třeba nějak změnit sytém sčítání hlasů .

Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Je to dokonce vážnější vystoupení než si myslíme, protože ta slova pronesl prezident Spojených států, které jsou považovány za baštu demokracie, kde princip voleb je snad od vylodění prvních otců, poutníků z Mayflower, považován za základní princip  organizace jakékoliv pospolitosti. Ale Biden vlastně upozornil také na to, že Spojené státy vyvážejí demokracii do různých koutů světa a na jednom z prvních míst je vždycky prohlášení, že jde také o právo svobodných voleb. To je samozřejmě pravda a jde jenom o naplnění toho slova, co jsou to svobodné volby. My zatím víme, že ta deklarace o tom, že volby jsou svátkem demokracie zní velice krásně a atraktivně a je otázkou jaké jsou prováděcí předpisy a jak je možné, že některých zemích se dají volby zfalšovat, ovlivňovat ze zákulisí, zacházet s nimi tak,  jak se nějaké skupině usilující o moc líbí na úkor občanů voličů. A tady překračuje ten výrok Joe Bidena hranice Spojených států,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

U nás má volebnmí právo tradici...

„My máme volební právo velice široké, přímé, tajné,  volební právo žen už od roku 1920, už několik let před tím než podobnými právy byly nadány ženy ve Velké Británii nebo ve Švýcarsku, Francii, když mluvíme o těch zemích, které považujeme za své vzory.

Ale dneska se také volí v jiných zemích, které nemají nebo nedodržují alespoň podle našich informací demokratické standarty, ale co to vlastně znamená jestliže obviníme prezidenta Lukašenka, že zfalšoval volby, tak musíme přinést k tomu nějaké důkazy. Nestačí jen, že paní Cichanouska se prohlásí za jaksi prezidentku v očekávání Běloruska a zřídí si ambasádu v Praze a nebo politické zastoupení v Polsku a nestačí, aby to její prohlášení přijaly za své některé evropské země, ale jde o to aby také byly argumenty, které nám doloží ta její slova a zjistíme co se tedy stalo. Nemluvím o tom že ještě nedošlo na ruské hackery, kteří by mohli ovlivnit volby v Bělorusku, ale například i ve Spojených státech, tím jsme byli živeni celou předvolební kampaň Biden-Trump minulých letech,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.Dají se vůbec zajistit volby bez podvodů?

„Ten příklad Spojených států a Běloruska vypadá velice neobvyklý, vypadá tak jakoby se nikde jinde nemohl opakovat. Ale představme si jenom Českou republiku, představme si volby, ve kterých se v posledních volbách Top 09 dostala k nějaké cifře svých voličů nebo hlasů pro zastupitele, které se objevily přes noc v korespondenčním styku s nějakou sčítací centrálou.

Jsme schopni nebo věříme, že budeme schopni zajistit, aby nadcházející volby v České republice proběhly řádně? Volební právo je jedna věc, ale mechanismus zajištění volebního práva prostřednictvím volebního zákona a prováděcích předpisů a pak účasti sčítacích komisařů a jejich reprezentativního zastoupení je neméně důležité. Kupování hlasů může být, a měli jsme s tím zkušenosti v některých případech v  senátních volbách, že se převáželi voliči z jednoho volebního obvodu do druhého, že se mluvilo o tom že dokonce byli finančně honorování, ale to nechme stranou, protože toto nebezpečí existuje ve všech zemích a vždy tady bylo téměř po celá staletí a jde o to jestli máme pro nadcházející volby mechanismus, kterým by se tomuto fenoménu zneužívání voleb dalo zabránit, protože se může stát samozřejmě, že ti první co neuspěli ve volbách a nedosáhnou na 5%, tak ti první budou volat, že volby byly nějakým způsobem zneužity, že tam docházelo k volebním podvodům. A kdo jim bude odpovídat, víme, že volební lístky se likvidují až příliš rychle na to, aby bylo možné hlasy přepočítávat. Zdá se, že nic lepšího než přepočet volebních hlasů a jakési přezkoumávání prostřednictvím nějaké soudní autority jsme nepřišli.

Ale to, jak se v těch volebních místnostech pracuje, kdo na výkon toho práva svobodně volit dohlíží a kdo ho dokáže ovlivnit nebo dokonce poškodit Takže ty volby jsou pak prohlášeny za nedůvěryhodné, tak o tom moc nevíme, ale hlavně o tom se bavíme mnohem méně než o tom. jak vypadá nějaký politik kandidující ve volbách A jak je nám sympatický nebo nesympatický,“ dodává Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)