Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Téma brexitu něco zakrývá a to je úpadek „evropské firmy“ - EU

Zbořil: Téma brexitu něco zakrývá a to je úpadek „evropské firmy“ - EU

<< VIDEO >> Téma brexitu vlastně zakrývá to, o co tady jde, to může zakrývat úpadek „evropské firmy“ alias Evropské unie, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
13. dubna 2019 - 03:20

Tento týden padlo další rozhodnutí ohledně brexitu, posouvá se datum na 31.října, ale mezitím jsou volby do Evropského parlamentu, takže nevíme jestli budou v Británii také volit europoslance...

„Já myslím vůbec, že nejtrapnější záležitostí evropské politiky jsou dva roky trvající reportáže o každém pohnutí britského parlamentu nebo britské ministerské předsedkyně na téma vystoupení Velké Británie z Evropské unie a evropské reakce na jejich podivná rozhodnutí. Přitom jsou nám prezentována jako vrchol nebo důkaz demokracie ve Velké Británii a tradičních pořádků, ze kterých si máme brát příklad a občas se to proloží tím, že se královská rodina umí pohádat, ale jinak každý den se dozvídáme co se má stát, když Velká Británie vystoupí nebo nevystoupí.

Ale tématem brexitu se zakrývají další  témata, jako je například imigrace nebo-li osidlování Evropy  neevropským obyvatelstvem. A také tématem brexitu se zakrývá, že mezi USA a EU je napětí a že jde o něco víc než jen o paniku před evropskými volbami,“ je přesvědčen Zdeněk Zbořil.

Na Ukrajině se blíží druhé kolo prezidentských voleb a oba finalisté navštívili v Paříži prezidenta Macrona, vypadá to, že Západ ještě nezlomil hůl nad Porošenkem i když to zatím vypadá, že volby s převahou vyhraje Zelenskij...

„Ano, brexitem se také zakrývá téma  Ukrajina, na kterém se Evropská unie za přítomnosti Velké Británie, ale také ve spolupráci se Spojenými státy významně podílela. Nemáme mnoho objektivních zpráv o situaci na Ukrajině. Mě zaujalo to, že dokonce někdo vytáhnul problém etnicity a že jedna strana říká o tom druhém , že je Žid a že fandí Rusku, takže to staroruské zvolání „Bij Žida, spasíš Rusko!“ si ta strana upravila na „Bij Žida Zelinského, zachráníš Ukrajinu!“ Ale do té šlamastyky Ukrajinu dostala Evropská unie a Spojené státy, vždyť se do státního převratu na Ukrajině investovaly nemalé peníze…,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)