Svátek má: Alena

Politika

Velikost textu:

Zbořil: V mezinárodní politice dochází ke škodám, ale ty nejsou tak vidět

Zbořil: V mezinárodní politice dochází ke škodám, ale ty nejsou tak vidět

<< VIDEO >> V mezinárodní politice také dochází ke škodám, které nejsou tak atraktivní pro média, protože se nedají ukazovat jako hořící chrám nebo roztrhaná těla, ale přesto ty škody tady jsou, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
27. dubna 2019 - 03:20

Tento týden začal bombovými útoky na křesťanské chrámy na Srí-Lance, doposud je 390 obětí a mnoho dalších lidí zraněných, za útoky nejspíše stojí Islámský stát...

„Je to největší masakr v neevropské zemi, o kterém se v Evropě mluví. Vypadá to jako shoda okolností, že hořel Notre-Dame, že pár týdnů před tím došlo k masakru na Novém Zélandu, a tady vidíme oběti a materiální škody, ale v mezinárodní politice také dochází ke škodám, které nejsou tak atraktivní pro média, protože se nedají ukazovat jako hořící chrám nebo roztrhaná těla, ale přesto ty škody tady jsou," konstatuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Tento týden se také hodně cestovalo. Kim-Čong-un navštívil Rusko, kde ve Vladivostoku jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem...

„Dálněvýchodní agenda v Tichomořském prostoru je mnohem důležitější než my si v Evropě myslíme. Jejím typickým znakem je, že Evropská unie nebo evropské státy zde nehrají žádnou roli," upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Na svou pátou cestu se do Číny vydal prezident Miloš Zeman, i když mu Senát cestu moc nedoporučoval. Prezident do Číny odletěl s podnikateli, ale také se sportovci Jágrem a Nedvědem. Kromě jiného se zúčastní konference o projektu Hedvábná stezka, kde nebude sám, přijely desítky delegací a také ruský prezident Vladimir Putin... 

„Cesta pana prezidenta na ekonomické fórum je převážně cestou obchodní, neboť to vypadá, že obchodní výměna mezi Čínou a Českou republikou stagnuje, jako kdybychom už neměli co nabídnout a naopak k nám nestoupá příliv čínských investic, možná to bylo záměrem kritiky té Zemanovy cesty do Číny. Naše debaty na našem domácím hřišti o tom jak je to výhodné, nevýhodné jsou samozřejmě zanedbatelné, protože nejde jenom o Českou republiku, ale také o kus Evropy , která by se tam mohla nějakým způsobem realizovat," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)