Svátek má: Libuše|Amálie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Vyžeňme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany

Zbořil: Vyžeňme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany

<< VIDEO >> Ideou  sféru společné prosperity států jihovýchodní Asie bylo: „Vyženeme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany a Nizozemce“, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
9. listopadu 2019 - 03:20

V jihovýchodní Asii se připravuje silná ekonomická skupina 16 států, s Japonskem i Čínou a možná i Indií, na půdorysu ASEAN. Tato ekonomická skupina má asi třetinový obrat  světového obchodu. Vypadá to, že Evropská unie se dostává do izolace. A Donald Trump nechce podepsat klimatickou dohodu, takže návštěva Grety na zasedání OSN byla kontraproduktivní.

A co vy na to pane Zbořile?

„Mě zaujalo posilování integračních schopností ASEANu, protože ASEAN vznikl po pádu levicových režimů v jihovýchodní Asii z iniciativy částečně Austrálie a Nového Zélandu. Již dříve vymysleli Japonci sféru společné prosperity pod vedením Japonska a tu vytvořili násilnými metodami, ale pořádně to nefungovalo. Ideou  společné sféry bylo to, že vyženeme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany a Nizozemce, což bylo pro tyto státy velmi zajímavé. Nepodařilo se ale vytvořit nějakou politicko-vojenskou sílu, ale představa, že Japonsko by se mohlo stát motorem takového uskupení tak tady byla už od konce 70.let, připomíná v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Donald Trump nechce podepsat dohody o klimatu…

„Odmítavý postoj Donalda Trumpa, tedy i Spojených států k dohodě o klimatických poměrech na Zemi, také jednoznačně něco vypovídá, Donald Trump není přece proti  ochraně životního prostředí, ale chce o tom rozhodovat sám a bez poradenství nějakých nadnárodních organizací nebo nadnárodních institucí,“  poukazuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)