Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Z nemyslících individuí se lehce mohou stát otroci

Zbořil: Z nemyslících individuí se lehce mohou stát otroci

<< NĚCO Z HISTORIE >> V těchto dnech si připomínáme Mezinárodní den boje za vymýcení otroctví, ale i Světový den počítačové gramotnosti, a to je otázka - není tato gramotnost negramotností?

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
9. prosince 2020 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Je zvláštní, že ta výročí nebo oslavné dny připadly na jeden den a týkají se dvou kontroverzních problémů. Jednak odstraňování historického otroctví a jeho důsledků, ale zejména toho aktuálního otroctví, tzn. dětské práce v otrockých podmínkách nebo práce těch lidí, kteří dělají něco co by Evropan, Američan nebo bohatý Číňan nedělal a třeba vybírají plastový odpad v mořských zátokách,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


A počítačová gramotnost nebo negramotnost…

„Zároveň tentýž den  máme vzpomínat na počítačovou gramotnost, ale víme nejenom z literárně orientovaných metaforických statí, ve kterých se mluví o digitální debilitě a o nebezpečí elektronické kultury, která působí sociálně kulturní a samozřejmě ekonomické změny v celém světě,  že se také mluví o tom, že žijeme v jakémsi internetovém gulagu, že začínáme být obklopeni neprůstřelným, nepřekonatelným plotem nevědomosti, který brání tomu, abychom byli gramotní.

Počítačová gramotnost  je velice nebezpečný jev, protože znamená, že až jednou dojdou baterie, tak se staneme negramotnými,  anebo, až někdo bude mít tu moc vypnout nejenom nějaký facebook nebo internetová spojení a napojení na sociální sítě, ale až dokáže vypnout celý systém digitální vzdělanosti nebo digitální neznalosti. Děti, které se narodily po roce 2000 už neumějí číst,  bůh ví jak je to se schopností jejich rodičů psát a číst. Možná už jsme v tom  „post-orwellovském“ světě neznalosti a neschopnosti přemýšlet. Tam kde se nemyslí, tam je snadné z  nemyslících individuí udělat otroky“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)