Svátek má: Dalibor

Politika

Velikost textu:

Zbytečné uklidňování seniorů na novém kanálu ČT3 Dietlovými seriály

Zbytečné uklidňování seniorů na novém kanálu ČT3 Dietlovými seriály

Česká televize ke svým čtyřem celodenním programům ČT1, ČT2, ČT24 a ČT SPORT a dvěma půldenním Déčko, které se překlápí po 20 hodině na ČT Art, spustila pro seniory v nouzovém stavu cílený nový program ČT3. Těší seniorský program české seniory?  

Platí stále ... Česká tedy naše televize? Platí to, když si ji platíme?
2. dubna 2020 - 08:30

Program od prvních dnů nasadil do vysílání seriály od českého klasika Jaroslava Dietla. Jako první byla odvysílaná pětapadesátiletá černobílá kronika složená z epizod odehravající se převážně  v jedné hospodě   Eliška a její rod, ale nasazeny byly i klasika Nemocnice na kraji města a seriál, při kterém v době premiérového vysílání mohli děj ovlivnit i diváci a který vyprávěl o osudech kuchaře Svatopluka Kuřátka v podání Josefa Dvořáka.

Mezi seriály nový program vsunul také zábavné programy jako jsou  Televarieté nebo hudební programy a také živé informační vstupy ze studií střídavě v Brně nebo v Ostravě. V poledne se nová "Trojka" propojí s programy ČT1 a ČT24 a vysílá zprávy.

Vedení České televize zdůvodnilo  zavedení nového programu ČT3 pocity dluhů vůči ve svých domovech v době epidemie uvězněným seniorům.

Nu a protože v současné době Česká televize nevyrábí žádné nové pořady vypálila na seniory program složený z archívních pecek ze sladkého ale bohužel i kyselého ovoce.Proč je najednou taková snaha o seniory v době, kdy program ČT1 vysílá ve stejnou dobu jako běží nová trojka opakovaní zahraničních seriálů a pořad pro ženy, který svým názvem je určený i pro seniorky, protože je vysílány pod názvem Sama doma?

„To je správná otázka. Ty pořady složené třeba i  z televizního archívu vyzobaných seriálů mohl klidně místo těch zahraničních opakovaných seriálů nyní klidně vysílat program  ČT1. Ten mohla naše čili Česká televize přetavit na program pro tři generace tedy  pro všechny, které epidemie uvěznila doma," řekl student žurnalistiky, který neuvedl své jméno, aby jej profesoři v  tomto oboru nepovažovali za kolegu.

Jak to řeší ve světě?

„To je právě zajímavé. To,  co vím, je, že Slováci například ve svém veřejnoprávním vysílání  spustili už začátkem roku 2020 tedy ještě před provalenou epidemií  teprve svůj třetí program, který v nějaké omezené době vysílá programy převážně z archívu Slovenské televize. Vždyť dodnes si právě i ti čeští senioři vyprávějí s úctou o úžasných  programech Československé televize, kterým se říkalo Bratislavské pondělky, protože každé pondělí v hlavním programu byla vysílaná inscenace nebo nějaký jiný pořad, ve kterém učinkovali tehdejší skvělí slovenští herci. Kladu si oprávněně otázku proč Česká televize ještě nespolupracuje se Slováky a nevyměňují si pro oba národy zajímavé programy.  Jinak Slováci před olympiádou chtěli spustit další tedy čtvrtý program ryze sportovní, ale k tomu patrně nedojde, protože se olympiáda nebude letos pořádat. "

Jak vypadají zpravodajské zahraniční pořady?

„Znám jen, jak vypadá nyní zpravodajství na BBC, na CNN nebo na France 24 a co je zajímavé, že v těchto televizích redaktoři nemají na obličejích roušky. Ty se používají pokud vím kromě českých televizí ještě všechny slovenské televize,"

Jak se vám líbí  ostatní programy České televize?

„Dvojka spustila hned od doby, kdy byly uzavřeny školy,  vzdělávací programy pro žáky od první až pátou třídu  s vtipným názvem Učí telka, který běží dopoledne a v určité podobě tento program  vysílá vzdělávací pořady pro mládež i odpoledne.  Nejhůře při probíhající epidemii dopadl program ČT SPORT, který v této době měl být, kdyby nebyla epidemie,  naplněný samými hokejovými zápasy play off české extraligy. Místo toho se diváci mohou dívat také na hokej, ale jen  z archívů České televize. Jediné, co ČT SPORT nyní vysílá živě jsou Sportovní zprávy, Branky body vteřiny a nyní nově živě Studio vysílané v podobě besedy  se sportovci venku  z pražské Děkanky. Nechme se překvapit tím, co uchystá redakce ČT SPORT na další týdny, když se skoro nikde žádný sport neprovozuje a patrně se ještě dlouho nebude hrát žádné zajímavé utkání, které by šlo vysílat v přímém přenosu."

Vraťme se ještě k tomu spuštěnému programu ČT3? Bylo nutné ten program spouštět?

"Nebylo. Stačilo upravit jedničku, zařadit na ni dopoledne po deváté hodině původní české seriály včetně toho, že by jednotlivé pořady propojovala hlasatelka, která by o nich něco více řekla, nu a po pořadu Sama doma, zařadit další pořady z archívu. Ten úvod před dalším pořadem by byl někdy docela vhodný.   Když se totiž díváte na některé díly   Televarieté, které mimochodem nedávno před epidemií Česká televize zrovna opakovala, tak se divíte tomu, co se lidem  v minulém století zdálo být skvělé a vtipné.  A právě proto by  bylo užitečné před uvedením pořadu říci, cosi o tom, za jakých podmínek se pořad připravoval a jak se vyráběl. Jeden senior mě upozornil  jen na takovou maličkost. V jednom díle Televarieté vysílaném v prmiéře v roce 1988, tedy dva roky poté, co emigroval Waldemar Matuška, který byl pro emigraci následně  stažený ze všech programů, kde se objevil a v tom díle Televarieté natočením v roce 1988 zrovna  tančil balet České televize na mělodie notoricky známých písniček, které dříve zpíval právě Matuška. Dovedu si představit, že to patrně byla v té době určitá odvaha, neboť toto číslo mohl nějaký angažovaný důležitý funkcionář vyřadit s následky pro ty, kteří tu provokaci napadlo zařadit."

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)