Svátek má: Tadeáš

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Lanz: Květinami v koši to zdaleka neskončilo

Zdeněk Lanz: Květinami v koši to zdaleka neskončilo

<< GLOSA >> Podle Policie ČR se političtí aktivisté, kteří v sobotu 17.listopadu 2018 vyhodili na Národní třídě do koše kytice od nejvyšších ústavních činitelů, dopustili přestupku proti majetku a občanskému soužití, píše v glose pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Lanz.

Květiny na Národní
23. listopadu 2018 - 06:20

Podle policejního mluvčího způsobená škoda nepřesáhla 5000 Kč a tak případ předají městské části Praha 1.
Ano, hmotná škoda je minimální. Podle našich zákonů „nestačí“ ani na trestný čin. Ale morální škoda tohoto hanebného činu je nevyčíslitelná a bude mít fatální následky. Vždyť mezi těmi vyhozenými květinami v odpadkovém koši byly i květiny od prezidenta republiky.  

Je to velice nebezpečný precedence. Jakýkoliv „magor“ teď může zajít na hřbitov nebo k  nějakému památníku, např. na Vítkově, sebrat věnec od kohokoliv a vyhodit ho. Jen si musí předtím prověřit, zda nestál přes 5000 Kč. Bude to jen přestupek. Tak o co jde. A i kdyby byl dražší, do basy s největší pravděpodobností stejně nepůjde.


Jde o hodně. Ono totiž v sobotu 17. listopadu nezůstalo jen u těch květin v koši. Krátce před polednem napadl dav veřejně známou a angažovanou osobu. Řvali na ni, strkali, plivali, pískali, nadávali do fašistů. A nebyl to dav rozhořčených, třeba i popletených občanů. Byla to předem secvičená organizovaná bojůvka, stejné píšťalky, reagovali na pokyny, měli instrukce. Obsadili místo u památníku před kamerami, nešlo jim o pietu. Mělo to vypadat, že jedni příchozí jsou národem ctěni, jiní nenáviděni.

To je ta dnešní pravda a láska. Prakticky v té samé době byl na Albertově hlavním řečníkem tehdejší komunista Zima.


V minulých letech byl 17. listopad pro mnoho lidí jen volný den, pietu dodržovalo jen pár pamětníků. „Pravdoláskaři“ z toho ale za posledních devět let udělali bojiště, které s pietou nemá nic společného. Ti lidé kolem památníku tam jen číhali na nenáviděné, aby mohli zaútočit. Ale příště už to nemusí být „jen“ kytice v koši, pískot, nadávky nebo plivance. Příště to může být třeba hozený kámen …

Milionové náklady za desítky pódií a stovky stánků, to nedělá nikdo bez politického cíle.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)