Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Co se schovalo za diplomatickými úsměvy?

Zdeněk Zbořil: Co se schovalo za diplomatickými úsměvy?

<< VIDEO >> Mě zajímá co bylo za těmi úsměvy a co se během rozhovorů  a kuriózně krátké návštěvy amerického ministra vlastně neřeklo,  ptá se Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
15. srpna 2020 - 03:20

Tento týden máme za sebou úspěšnou, z nějakého důvodu a  podle někoho úspěšnou, návštěvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, který nám poradil co máme dělat. Jak bojovat proti Pekingu a Moskvě, proti dezinformacím. … ale proti kterým Číňanům máme bojovat, vždyť jsou v každé zemi, stejně jako desinformace,  no a v Bělorusku pokračují demonstrace.

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„K návštěvě pana Pompea bych ještě přidal, že dostal darem od pana předsedy senátu zlatý klíč  k Valdštejnskému paláci, což má zvláštní historické pozadí, neboť jednotky armády ČR jsou součástí nové divize Wallenstein, která pod stejným jménem ale působila také jako  stará SS divize za 2.sv.války. Ale nějak se to všechno v tom senátu pomotalo. To bych nevyčítal panu ministrovi, nemůže znát naše dějiny, ale ten druh servility , kterou prokázal senát, a zejména pan předseda Vystrčil, který klíč předával s takovou úklonou jako kdyby svěřoval Českou republiku do rukou velkého vůdce,  byl až přehnaný. Co je ale na tom zajímavější, že tyhle teatrální hrátky zastínily vlastně to, že nevíme oč se vlastně jednalo . Já bych upozornil na Masarykovu práci „Nová Evropa“ , ve které  vychází z Masarykova názoru,  že státy střední Evropy budou vždy závislé na tom, jaké režimy budou u moci na Východě a na Západě. V současnosti jde  o Německo a Ruskou federaci a  náčrtek, který Masaryk dával k nahlédnutí,  je prostorem  od Slovinska po Polsko a odpovídá itineráři cesty Mike Pompea. Takže ví Bůh oč při jednáních v Praze šlo , co bylo za diplomatickými úsměvy a co bylo za oficiálními jednotlivými jednáními. Měli bychom uvažovat o tom,  co to znamená, když nás americký ministr pobízí, kromě toho abychom kupovali americké zbraně,  abychom se dokázali ubránit až nás přepadnou čínští vojáci nebo dokonce vojáci z Ruské federace, kteří z nějakých neznámých důvodů budou útočit proti střední Evropě nebo dokonce proti Evropě západní, která je chráněna mocným vojenským uskupením Severoatlantické aliance  

Takže mě zajímá, co bylo za těmi úsměvy a za tou zdánlivě jednoduchou koncepcí americké zahraniční politiky, co bylo zajímavé na tom, co se během těch rozhovorů a kuriózně krátké návštěvy vlastně neřeklo. Málo platné, diplomacie je také hra úsměvů a hra s tajnými informacemi, které se většinou občanům, kterých se to týká v prvé řadě, neříká,““ hodnotí návštěvu ministra Pompea Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Proti kterým Číňanům máme vlastně bojovat?

„Jakým způsobem a v jakém formátu se bát čínského nebezpečí? To, že proniká do našich soukromí sofistikovaná elektronika z Číny je sice  zřejmé, ale nás na tom zajímá to, když už Huawei a další čínské firmy jsou podle našich zpravodajů a našich politických představitelů tak nebezpečné, protože jsou řízeny div ne předsednictvem Ústředního výboru Komunistické strany Číny, že by nás mělo také zajímat, kdo tyto firmy platí, anebo u koho mají svá bankovní konta, přes které bankovní instituce provádějí  bankovní operace,“ říká Zdeněk Zbořil.

A Bělorusko…

„O Bělorusku se toho ještě jistě mnoho dovíme, víme, že prý docházelo nebo dochází k pokusům o převrat . Tam jde jenom o to,  zda běloruský  „poslední evropský diktátor“ se  nepoučil na předcházejících  pokusech o tom, jak se rodí demokracie, třeba na Ukrajině nebo v Gruzii a jestli nemá organizovanou svoji obranu lépe než jeho padlí předchůdci na území bývalých sovětských republik,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)