Svátek má: Vratislav

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Markéta for president!

Zdeněk Zbořil: Markéta for president!

Ještě štěstí, že paní Markétě Adamové-Pekarové chybí několik měsíců k tomu, aby mohla kandidovat na prezidenta-ku České republiky, píše Zdeněk Zbořil v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil, politolog
13. listopadu 2021 - 03:20

Po ohlášení Andreje Babiše, že ho prezident Zeman vyzval, aby neodcházel z politiky a kandidoval na prezidenta, explodoval zájem o mediální spekulace na téma kdo bude nástupce Miloše Zemana na Pražském Hradu a v Lánech.

Sázkové kanceláře oprášily epolety a metály pana  generála Petra Pavla, který se náhle posunul hned za dosud dominantního Andreje Babiše. Jistě vystrašily svým sdělením nejméně patnáct dalších osob i neosobností, které se o něco podobného již jednou pokoušely a předpokládejme,  že svůj zájem  brzy nějakým nevhodným způsobem zase projeví. Někteří senátoři to již naznačují, ale zatím se zdá, že na to nemají. Ani postavu, ani hlavu a dnes dokonce i nezbytnou důvěru svých loutkovodičů

Paní Markéta Pekarová-Adamová je mnohem zajímavější perzóna a liší se dost podstatně od  jednu dobu o prezidentské funkci uvažující Miroslavě Němcové. Mohla by být obdobou slovenského fenoménu Zuzany Čaputové. Také, podobně jako prezidentka Slovenské republiky, projevila zájem o potírání nespravedlnosti, sice jen na malém městě, ale to se dá napravit. Paní Markéta se pokusila o něco podobného v Maroku, Arménii a v Bosně, a dokonce i na Praze 8 odevzdala svůj díl politické humánnosti, která se u některých prezidentů ve střední Evropě předpokládá. Na rozdíl od svého slovenského vzoru však dosáhla jedné z nejvyšších ústavních funkcí v České republice, umí jazyky a dobře vypadá. Kdyby jí nechybělo těch několik měsíců na rodném listu, jistě by se její možní protikandidáti měli proč obávat o svou tak vášnivě žádanou prezidentskou budoucnost.


Ale nemusíme, my její obdivovatelé, ztrácet naději. Pokud jde o volby, u nás doma v Čechách und na Moravě se zázraky dějí a třeba Ústavní soud ČR něco chytrého ještě vymyslí. Asi by to bylo proti nesmělým  očekáváním jeho pana předsedy Pavla Rychetského, ale když jde o demokracii a národní zájmy,  jde skoro všechno. I když, přiznejme si, paní Markéta Pekarová-Adamová by na poštovních známkách vypadala z celé skupiny ochotných obětovat se pro blaho vlasti, sjednocené Evropy a Západu nejlépe.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%