Svátek má: Viola

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Senát ve válce s prezidentem

Zdeněk Zbořil: Senát ve válce s prezidentem

Vypadá to, že v prvních jarních dnech, tak jako v dubnu na svatého Jiří, drakobijce, vylézají nejen hadi a štíři, ale i ta část Senátu PČR, která občas navštěvuje velký zasedací sál v areálu Valdštejnského paláce, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil
23. března 2019 - 03:20

Zejména pak ti, kteří nemohou odpustit prezidentu republiky, že byl podruhé zvolen do svého úřadu. Do útoku zatroubil bývalý policista a advokát, nyní senátor, Václav Láska a vypracoval seznam několika hříchů prezidenta. V poslední písemné verzi, kterou jsme dokázali ještě přečíst, jich bylo padesát dva a ačkoli jej, dokonce i mnozí jeho kolegové varovali,  vyhlásil, že svůj seznam.vl bude dále doplňovat, dokud se Senát nerozhodne, jak se v posledních týdnech hezky mezi politiky říká, prezidenta „sejmout“.

Druhou akcí, která má znaky pomstychtivosti, bylo neschválení prezidentem republiky navrženého Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Jen hlasů 19 pro, proti nebo se zdrželo 45 z 64 přítomných a ozdobilo se to,  u této osobnosti nadané nejvyššími akademickými hodnostmi,  kritikou a kytičkou vzpomínek na jeho minulost. Jako kdyby zapomněli, jak v roce 1990 probíhalo uznání právní kontinuity minulého  režimu, ale hlavně,  jak došlo k uznání personální kontinuity, i když aplikované selektivně, v celé justici. A nemusíme se bavit o CV soudců tohoto ctihodného vysokého úřadu hájícího ústavní pořádek ČR včetně jejich pokory před autoritou  KSČ, kterou uznávali,  „aby „mohli pracovat ve svém oboru“. Byli mezi nimi i někteří ještě dnes zasedající v senátorských lavicích. A to nechceme ani připomínat dlouholetého předsedu Senátu PČR.

Poslední útočnou výzvou necelé poloviny zasedajících a rozhodujících se senátorů  byla výzva odhlasovaná 38  senátory (dodejme popravdě, že drtivou většinou ze 42 přítomných, 1 proti, 3 se zdrželi a 39 bylo nepřítomných), aby prezident, který se za několik týdnů chystá odcestovat do ČLR,  ukázal při své návštěvě tohoto politického a   ekonomického kolosu, co si o něm a jeho domácí politice ve Valdštejnském paláci 40 odvážných a 35 tisíc občanských petentů bez imunity,  o „krvavém politickém režimu“ myslí.

A aby toho nebylo málo, v duchu této pracovitosti Senátu přišli ještě na novinkách.cz se vzrušující a neméně důležitou zprávou, že prezident Zeman si v Lánech koupil za 2,5 milionu Kč pozemek pro stavbu rodinného domku a jedna paní v sousedství o tom neví.  Abychom nežili v nejistotách, a zahraniční korespondenti sbírající informace nejen v pražských kavárnách, ale ještě častěji tam, kde se prodává alkohol, byly k této zprávě přiloženy tři fotografie Lánského zámku, kterými  by se  při trošce zlé vůle mohla dokumentovat prezidentovu rozmařilost. Kdyby čeští temperamentní investigativní investigavci chtěli zjistit, které pole nebo barák to vlastně je, mohli do Lán dojet třeba taxíkem. Je to z Prahy asi 45 km a z větší části po dálnici a třeba by to nějaký sponzor, který  nemá rád pana prezidenta zaplatil.S tím svatým Jiřím to bude mít česká kritika Zemana těžké. Je uctíván v Anglii, což by mohlo potěšit profesora z Cardiffu, ale naneštěstí je svatojiřský metál mnoho let uctívaným vysokým vojenským vyznamenáním v Rusku. Takže  se musíme ptát, proč se čeští senátoři právě v těchto dnech rozhodli tasit šavle a nechávají nás na pochybách, jde-li o tažení na Východ nebo na Západ..

Horší je to  s publikováním hříchů kněží katolické církve, kteří sexuálně obtěžovali ty, kteří je měli rádi. Tento celosvětový demonstrativně prezentovaný problém může nakonec otřást pověstí katolické církve u nás doma, kde tradičně  zápasila a zápasí o důvěru. A pokud nám tyto zprávy oznámily a budou, podle svých slov, oznamovat i u nás doma známí hledači a objevitelé pravdy, alias tandem Slonková-Kubík, pak je to skoro jisté. Možná se najde i něco i na ty, kteří  o své nevinně stále ještě nepochybují. Až archivy opět promluví,  bude to možná horší, než si dosud někteří, považující se za neomylné, mysleli.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)