Svátek má: Dušan

Politika

Velikost textu:

Zimola přiznal, že řada kolegů pak litovala, že v Lánech nebyli také

Zimola přiznal, že  řada kolegů pak litovala, že v Lánech nebyli také

"Vedení sociální demokracie udělalo v minulosti řadu chyb, které je potřeba napravit. Třeba i za pomoci Michala Haška a Zdeňka Škromacha," řekl mimo jiné místopředseda ČSSD Jiří Zimola v televizním pořadu Interview ČT24.

Jiří Zimola
13. června 2018 - 08:29

Zimolu čeká nová stranická role pokud  se stane předseda strany Jan Hamáček ministrem vnitra. Pak  hodlá Zimola převzít péči o sociální demokracii.

Už jen hodiny zbývají do oznámení z Lidového domu, zda vstoupí ČSSD s hnutím ANO do koalice, kterou podpoří i komunisté.

"Byl jsem jeden z mála, kdo vzal v kraji komunisty do otevřené koalice. Ať ukážou svoje kvality. Vládu budou pouze podporovat, je to levicová strana a demokraticky zvolená. To ale neznamená, že Česká republika přestane ctít svoje závazky vůči Evropské unii nebo Severoatlantické alianci,“ prohlásil bývalý  jihočeský hejtman.

Jasno bude v pátek 15. června 2018 po zveřejnění výsledků vnitrostranického referenda ČSSD. Podle Zimoly je skvělé, že o tak významném kroku pro stranu rozhodují všichni členové.

"Sociální demokracie jako nejstarší česká politická strana ukázala, že je možné zapojit do rozhodování celou členskou základnu. To se tu ještě nestalo. Jsem pyšný, že se to podařilo zorganizovat, a věřím, že nás za to naše děti pochválí," poznamenal Zimola k hlasování, které začalo 21. května 2018.


Místopředseda ČSSD se opřel do bývalého šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotky, s nímž měl názorové neshody.

"Sobotkova vláda byla v mnoha ohledech úspěšná. Ale nedokázala svoje úspěchy prodat a přišla s neoblíbenými návrhy, jako byl protikuřácký zákon, inkluze ve školách nebo elektronická evidence tržeb," poznamenal  Zimola.

Podle něj se navíc nedá skloubit post ministra s aktivním vedením strany. "Nechci opakovat chyby Bohuslava Sobotky a Milana Chovance. Bude-li předseda strany Jan Hamáček ministrem vnitra, pak já bych byl raději v Lidovém domě a staral se o resuscitaci strany," má jasno Jiří Zimola.

"Nejsem expert ČSSD, ale mám manažerské zkušenosti, které jsem nasbíral jako hejtman," dodal Zimola. Plánuje se proto "vrátit ke kořenům sociální demokracie, abychom lidi přesvědčili, že je dobré sociální demokracii mít a volit".

Jihočeské desatero zaměřené na start pro restart ČSSD

Tomu podle něj prospěje, když se do stranického dění více zapojí bývalý jihomoravský hejtman  Michal Hašek a někdejší senátor Zdeněk Škromach. Ti se spolu se Zimolou a ještě s Chovancem a s Tejcem účastnili takzvaného lánského puče, kdy po minulých parlamentních volbách, v nichž ČSSD zvítězila, jeli za zády předsedy strany Sobotky vyjednávat s prezidentem Milošem Zemanem.

"Od té doby jsem slyšel řadu kolegů litovat, že v Lánech nebyli také. Ukázalo se, že jsme měli pravdu a následky vlády Bohuslava Sobotky byly pro stranu devastující. Začal totiž stranu názorově čistit, a jakmile se začne tohle dít, tak je logické, že jsme skončili na sedmi procentech. A možná bohudíky i za to,“ prohlásil Jiří Zimola.(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)