Pomník maršála Radeckého slavnostně odhalen na Malostranském náměstí

13. listopadu 1858 se na pražském Malostranském náměstí konala výjimečná slavnost, která připoutala pozornost široké veřejnosti i významných osobností rakouské monarchie. A v centru pozornosti byl maršál Radecký.

Pomník maršála Radeckého slavnostně odhalen na Malostranském náměstí
Pomník maršála Radeckého
13. listopadu 2024 - 05:52

V čele s mladým císařem Františkem Josefem I. a jeho manželkou, půvabnou císařovnou Alžbětou Bavorskou, byl odhalen monumentální pomník věnovaný jednomu z největších vojenských stratégů Rakouska - maršálu Janu Josefovi Václavu Radeckému z Radče.

Maršál Radecký, který je v české historii dodnes znám jako kontroverzní postava, byl obdivován pro své vojenské úspěchy a neústupnost, zejména v italských válkách. Svými taktickými schopnostmi si vysloužil uznání nejen od svého císaře, ale také od nepřátel, kteří ho považovali za zdatného a tvrdého protivníka. Pomník na Malostranském náměstí měl sloužit jako připomínka jeho zásluh, zároveň měl symbolizovat úctu Rakouska ke svým vojenským hrdinům.

Podle svědectví přítomných byl odhalení pomníku přítomen velký dav Pražanů i návštěvníků z různých koutů monarchie. Ceremoniál byl pečlivě připraven a zdůraznil pompézní atmosféru rakouského dvora. Při příjezdu císařského páru se náměstí rozbouřilo nadšenými výkřiky, zatímco vojenská kapela hrála hymny a pocty.



Pomník sám o sobě byl vytesán z kvalitního kamene a zobrazoval Radeckého ve své vojenské slávě s odznaky hodnosti a výrazem odhodlaného vojevůdce. Postavení takto výrazného symbolu vojenské moci a rakouského impéria v samém srdci českého hlavního města však vyvolalo i rozdílné reakce mezi obyvatelstvem. Někteří Pražané, zejména intelektuálové a vlastenci, viděli v pomníku připomínku rakouské dominance a jejího pevného sevření českých zemí. Jiní ale oceňovali Radeckého jako symbol vojenské síly a ctili jeho vojenskou kariéru.

Přítomnost císaře Františka Josefa I., který v té době vládl teprve několik let, posílila symboliku události. Byl to moment nejen oslavy vojenských úspěchů, ale také demonstrace moci a stability rakouské monarchie, která byla často otřásána různými národnostními a politickými konflikty.



Císařovna Alžběta, známá svou popularitou a empatickým přístupem k lidu, dodala celé slavnosti osobní nádech. Přestože měla Alžběta sklon kritizovat vojenské aktivity svého manžela a rakouskou politiku obecně, byla to právě ona, kdo okouzloval publikum svou přítomností a elegancí. Její podpora slavnosti byla vnímána jako symbolická, a to zejména pro ženy, které ji vnímaly jako vzor a obdivovaly její noblesu.

Pomník maršála Radeckého na Malostranském náměstí tedy odrážel složitou povahu českého národa a jeho vztahu k rakouské monarchii. Byl připomínkou triumfu, vojenského génia, ale také komplikovaných vazeb, které české země měly s Vídní. Po svém odhalení se pomník stal jedním z výrazných bodů pražské architektury a místem, kde se obyvatelé Prahy mohli zamyslet nad svou historií a úlohou, kterou v ní hrály významné osobnosti i vojenské střety.

Psali jsme:

Ačkoliv byl pomník Radeckého v pozdějších obdobích odstraněn a dnes jej na Malostranském náměstí nenajdeme, jeho historie a symbolika zůstávají připomínkou doby, kdy Praha i celé české země byly součástí rakouského impéria. Tento moment historie nám ukazuje, jak mocné symboly, jako je právě pomník, mohou mít trvalý dopad na historické vědomí a identitu národa.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?