Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Brněnské Technické muzeum představí výstavu ROBOT 2020

Brněnské Technické muzeum představí  výstavu ROBOT 2020

Nejen nabídku současných výstav, ale i další plány, které v letošním roce připravuje, představí Technické muzeum v Brně v rámci veletrhu Regiontour 2020.

Ilustrační foto
15. ledna 2020 - 11:00

Zájemci se dozvědí více o výstavách, jež muzeum otevřelo v závěru roku 2019 i o těch nových, které chystá. Seznámí se s nabídkou programů pro rodiče s dětmi, dozvědí se novinky o památkách, které muzeum spravuje a o programech, jenž se v jejich areálech uskuteční během roku.  Nebude chybět  ani  nabídka pro školy (např. dílny pro různé věkové kategorie apod.), kdy na dotazy odpoví přímo odborní pracovníci muzea.  Samostatný stánek Technického muzea v Brně bude otevřený od 16. do 19. ledna po celý čas trvání Regiontouru. Pracovníci muzea budou i na stánku Ministerstva kultury České republiky, zřizovatele brněnského technického muzea.

V tomto roce muzeum chystá  kromě menších výstav dvě zásadní: od června se uskuteční další ročník mezinárodního bienále studentského designu DESIGN.S 2020, který se zaměřuje zejména na průmyslový a produktový design, jenž vzniká na vysokých a středních školách nejen v České republice, ale i v zahraničía na podzim muzeum otevře výstavu velkého rozsahu s názvem ROBOT2020. Tento projekt představí historický vývoj robotiky až po současnost s mírným přesahem do budoucnosti. TMB na něm spolupracuje s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Na veletrhu si kromě jiného budou moci návštěvníci prohlédnout roboty ORPHEUS a MORPHEUS z vědecké laboratoře Vysokého učení technického v Brně (čtvrtek až sobota).

„Tito roboti budou součástí připravované výstavy ROBOT2020,“ říká profesor Luděk Žalud z VUT a upřesňuje: „Pro tuto výstavu mimo jiné připravujeme další dva roboty, které oblečeme do nového hitech designu a na podzim v muzeu doslova ožijí –budou spolu i komunikovat.“ 

Dále si budou moci návštěvníci prohlédnout robot typu SCARA (Selective Compliant Articulated Robot Arm, selektivní kompatibilní kloubové robotické rameno).

„Roboty typu SCARA představují jednu z důležitých tříd  průmyslových robotů a jsou široce používány ve výrobě elektroniky, v montáži a dalších oblastech průmyslové automatizace,” představuje tento typ docent  Robert Grepl z VUT.  Vystavený robot americké firmy JANOME ukazuje díky odstranění krycích plechů mechaniku jednotlivých kloubů a pohonů. Perličkou určitě bude robot Josef, hlavní postavička ze hry Machinarium (což je ve světě známá point-and-click adventura české nezávislé herní společností Amanita Design).Od čtvrtku do soboty (včetně) se budou moci zájemci u robotů ORPHEUS A MORPHEUS setkat přímo s odbornými pracovníky vědecké laboratoře VUT, a to ve čtvrtek a v pátek od 13.00 do 16.00 a v sobotu pak od 10 do 16 hodin. Mimo to bude na stánku TMB v rámci Ministerstva kultury ČR připravený zábavný kvíz na téma robot. Vylosování výherců se následně uskuteční v daných dnech přímo u obou robotů na samostatném stánku TMB za asistence vědeckých pracovníků VUT vždy ve 13.30.

Dalších kvízů o ceny s trochu jinou tématikou se budou moci návštěvníci zúčastnit na samostatném stánku TMB. Vylosování se bude konat ve čtvrtek, pátek a sobotu vždy v 11.30 a v 15.30. V neděli, kdy je otevírací doba veletrhu zkrácena, se vylosování těchto kvízů uskuteční ve 13.00.

Jihomoravskénovinky.cz informovala Zuzana Bartáková, tisková mluvčí TM Brno.

(jv.jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)