Svátek má: Erik

Regiony

Velikost textu:

Do regionu se po epidemii koronaviru turisté zatím nehrnou

Do regionu se po epidemii koronaviru turisté zatím nehrnou

Za normálních okolností by už letošní turistická sezona byla na Jihlavsku dávno v plném proudu, ale kvůli pandemii koronaviru prožívají města na okrese zatím její nejhorší průběh v novodobé historii.

Ilustrační foto
1. června 2020 - 11:00

„Jsme tak na deseti procentech oproti normálu,“ zní z radnic. Na konci května už se v turistických informačních centrech v jednotlivých městech dveře netrhnou. „Chodí spíše místní obyvatelé, kteří si u nás v informačním centru zařizují, co potřebují. Například inzeráty. Turisté se objevují, ale zatím oproti předcházejícím rokům v naprosto minimální míře,“ říká pracovnice centra v Polné Klára Holasová.

Od předminulého týdne je otevřený na prohlídku i chrám Nanebevzetí Panny Marie. Dominanta Polné je na tom ale podle Holasové podobně. „Co jsem se ptala, tak zaznamenali také rapidní úbytek turistů, byť nějaké zájezdy už tam měli,“ popisuje.

V Telči chtějí podnikatelům pomoci alespoň tím, že jim odpustí poplatek z předzahrádek. „Velká výhoda ve městě je ta, že většina restaurací je v osobním vlastnictví. Provozovatelé v pronájmu moc nejsou,“ míní místostarosta Pavel Komín.

Souhlasí s tvrzením podnikatele Luďka Ruxe, který v Telči provozuje hotel. „Po dvaceti krásných sezonách, musím jednu půl sezonu přežít. Je to chlapsky řečeno,“ míní místostarosta. Jinak ale mizivý zájem ze strany turistů je znát. „Vždyť nemohli být ubytovaní, tak tu není nikdo. Když jeden z podnikatelů otevřel předzahrádku, tak mi říkal, že od rána vytočil devět piv, protože začalo pršet,“ doplnil Komín.

V Třešti podle starosty Vladislava Hynka oproti sousední Telči není v průběhu letních měsíců tak velký turistický ruch. „Je to nesrovnatelné.  Myslím, že na tom Telč bude oproti nám o hodně hůř. Třešť a turisté – tohle spojení platí v době předvánoční a vánoční, kdy se vystavují betlémy.  Letos v zimě předpokládám, že už bude vše v pořádku a žádná opatření kvůli koronaviru už nebudou,“ předpokládá starosta.


Vedoucí informačního centra v Brtnici Pavel Němec očekává letošní turistickou sezonu jinou než jakoukoliv předcházející. „Ještě úplně nedokážu přesně vyhodnotit v jakých ohledech, ale domnívám se, že lidé budou více cestovat po Česku, protože se jim do zahraničí chtít nebude. Neříkám, že to platí pro všechny, ale část z nich pro to své důvody mít bude.“

Souhlasí, že zájem turistů je v této chvíli minimální. „Proměnilo se to i u nás v centru. Lidé k nám více volají. Hlavně starší ročníky jsou obezřetnější. Ptají se hlavně na to, kam mohou zavítat, protože neví, co je kvůli koronaviru třeba stále zavřené,“ dodává.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)