Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Dotace pomůže jihomoravským obcím s integrací cizinců

Dotace pomůže jihomoravským obcím s integrací cizinců

Realizace kurzů českého jazyka, předávání informací cizincům o životě v obci a pravidlech soužití.  Nejen na to si mohou města a obce zažádat o dotaci až do výše 90% nákladů na projekt u Ministerstva vnitra. Šanci mají do konce listopadu.

Ilustrační foto
20. října 2021 - 11:00

Projekty se týkají jak cizinců ze třetích zemí, tak i těch z Evropské unie. Například Břeclav spojila již druhým rokem svůj Den sociálních služeb s Ochutnávkou mezinárodních kuchyní. Na pěší zóně mohli návštěvníci vidět divadelní představení, vietnamské a romské taneční skupiny nebo ochutnat exotickou kuchyni.

Nejedná se o první snahu města propojovat českou komunitu se zde žijícími cizinci. V průběhu léta se v Břeclavi pořádaly tematické filmové večery, v říjnu se konal fotbalový turnaj. Město akce uhradilo díky projektu na podporu integrace cizinců na lokální úrovni.

„Proces integrace cizinců probíhá především v místech pobytu, zaměstnání a vzdělávání, kde cizinec přichází nejvíce do kontaktu s většinovou společností. Především jazyková bariéra je silným hendikepem pro vzájemné pochopení a lepší vztahy majoritní společnosti s cizinci na území Jihomoravského kraje. Druhým zásadním faktorem je uplatnění cizince - díky němu získává nejen výhody ekonomické, ale zároveň i sociální kapitál, osobní prestiž, vazby a kontakty. Právě v těchto oblastech proto s integrací cizinců pomáháme,“ uvedl radní pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie Jiří Hlavenka.


Na území Jihomoravského kraje žije přibližně 58 tisíc cizinců. Jihomoravský kraj jako v jediný v České republice má pod sebou již 12 let Centrum na podporu integrace cizinců. To za poslední 3 roky poskytlo zdarma služby 4 184 občanům jiných zemí. Klienti pochází ze 125 zemí, což je téměř 61 % všech svrchovaných států světa. Ročně otevírá 80 kurzů češtiny pro cizince, které navštěvuje přibližně 750 studentů.
(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)