Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Esperantisté si připomenou zakladatele svého klubu

Esperantisté si připomenou zakladatele svého klubu

Sté výročí úmrtí zakladatele esperantského klubu v Pardubicích MUDr.Stanislava Schulhofa a 110 let esperanta v Pardubicích si v neděli 22.září 2019 v kavárně ROYAL Café (Pod Břízkami 800, Pardubice) připomenou pardubičtí esperantisté.

Vzpomínková akce proběhne v Pardubicích
17. září 2019 - 11:30

Akce začíná v 10 hodin a její součástí je i návštěva hrobu dr. Schulhofa na židovském hřbitově, posezení u kávy a četba Schulhofovy poezie.

Stanislav Schulhof založil Klub esperantistů v Pardubicích v roce 1909 a po dobu prvních deseti let byl jeho předsedou. Kromě esperanta uměl francouzsky a čínsky. Ve svých 45 letech se jako samouk naučil anglicky natolik, že překládal z angličtiny do esperanta. Za 1. světové války se začal učit také turecky, protože mezi jeho pacienty bylo hodně Turků.


Vzpomínkové setkání pořádají společně Klub esperantistů doktora Schulhofa z.s. a Svaz zdravotně postižených esperantistů z.s. Akci finančně podpořil Pardubický kraj a hejtman Martin Netolický jí udělil osobní záštitu.

O Stanislavu Schulhofovi
Narodil se 12. listopadu 1864 v osadě Lipka, nyní patřící do obce Horní Bradlo v Pardubickém kraji, v rodině Abrahama a Františky Schulhofových, jako druhý z osmi dětí. Absolvoval univerzitní studia všeobecného lékařství a po dvou letech praxe v Dobrušce, České Kamenici a Vratislavi Stanislav dokončil studium specializace zubní lékař, poté působil v Pardubicích. Patřil do trojice významných pardubických Židů, lékařů, kteří se hlásili k české národnosti: Dr. Vohryzek, Dr. Thein a Dr. Schulhof. Působil i jako novinář, redaktor, spisovatel, divadelní dramaturg a básník. V letech 1911 až 1912 vydal oceňované esperantské básnické sbírky „Per espero al despero“ (Nadějí k beznaději), „Kion la vivo alportis“ (Co život přinesl) a „Aŭtunaj floroj“ (Podzimní květy). Dr. Schulhof zemřel 18. srpna 1919 v Pardubicích a je zde pohřben na židovském hřbitově.

Pardubickenovinky.cz o celé záležitosti informovala Lenka Angelová z Klubu esperantistů dr. Schulhofa.

(vm,Pardubickenovinky.cz, foto:arch.)