Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

Řadou zajímavých artefaktů ve své bohaté kolekci se může pochlubit Muzeum Českého ráje v Turnově.

Exponát měsíce
13. října 2021 - 07:00

Muzejníci pravidelně vybírají exponát měsíce; pro říjen se jím staly dvě unikátní ametystové geody, jedna z oblasti Podkrkonoší a druhá z Brazílie. Geoda je označení dutiny v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími dovnitř dutiny.

„Muzeum Českého ráje je vyhlášené mimo jiné skvělými geologickými a mineralogickými sbírkami. Je v nich řada unikátů, za kterými jezdí znalci i amatérští milovníci kamenů z celé republiky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Menší ametystová geoda byla nalezena na Kumburku a pochází ze sbírky Jiřího Šolce.  Na první pohled zaujme sytě fialovou barvou, která převládá na špičce krystalů, zatímco spodní části krystalů jsou světlejší. Je to jen část geody, jejíž původní rozměr mohl být i několik desítek centimetrů. Ty největší nalezené v Podkrkonoší dosahovaly velikosti i přes půl metru a  krystaly uvnitř měřily mnohdy až 5 centimetrů.O té největší pochází záznam z roku 1935. Byla nalezena nedaleko takzvaného Vzdychánku nad Prackovem a měřila 80 x 60 x 27 centimetrů. „Při zkoumání na místě nálezu byla rozbita na tři kusy. Ve všech třech částech byly dutiny o rozměrech 15–20 centimetrů s velkými sytě fialovými krystaly. Kde se dnes její části nachází, není známo,“ popsal kurátor geologické a mineralogické sbírky Muzea Českého ráje Jan Bubal.

Druhá ametystová geoda o rozměrech 50 x 40 x 15 centimetrů a váze zhruba 80 kilogramů pochází z Brazílie a je ve skutečnosti jen nepatrnou částí unikátního celku o velikosti 10 x 5 x 3 metry, která vážila 7 tun. Tvoří ji sytě fialové krystaly ametystu.

Obě uvedené geody jsou v muzeu k vidění v expozici Geologie a mineralogie. „V porovnání s obrovskými ametystovými geodami z Brazílie se zdají ametystové geody z Podkrkonoší nevýznamné, ale patří k nejkrásnějším a nejlepším v celé Evropě,“ dodal Bubal.

Libereckénovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)