Svátek má: Xenie

Regiony

Velikost textu:

Festival ve Skutči láká i na výstavu obrazů

Festival ve Skutči láká i na výstavu obrazů

Jen dva týdny dělí skutečské od zahájení 16.ročníku festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč
5. března 2019 - 11:30

Úvodní koncert s názvem Souboj klavírů v neděli 17. března na pódium kulturního klubu svede orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína a klavírní duo, manžele Renatu a Igora Ardaševovi. Společně s festivalem začíná i doprovodná výstava obrazů Milana Eberla.

Hlavním dějištěm shora jmenovaného festivalu je Kulturní klub Skuteč. Návštěvníci koncertů, které se zde konají, mají každoročně příležitost vidět také doprovodnou výstavu umístěnou v hlavním vestibulu objektu. V posledních letech zde svá díla prezentoval např. Miloš Sláma - grafiky a linoryty či Vlastimil Raška - fotografie (akty) s hudebními motivy. Vloni byla vystavena sbírka předmětů známých osobností veřejného a kulturního života zapůjčená z pražského Švandova divadla.

„V rámci letošního ročníku vystavíme obrazy potomka slavného houslařského rodu Milana Eberla, v nichž se silně odráží autorův blízký vztah k hudbě. Mezi třemi desítkami obrazů figurují i portréty Václava Hudečka či Pavla Šporcla,“ popisuje výstavu Lenka Frídlová z pořadatelského týmu festivalu.Milan Eberl se narodil v Praze a se svým bratrem Karlem, který je houslistou mnichovské filharmonie byl svým dědečkem od malička veden k hudbě a malování. Je absolventem SOŠV Hollarova v Praze, soukromě studoval malbu u ak. malíře Josefa Hluchého. Vedle portrétní tvorby se zaměřuje i na krajinomalbu a zátiší. Kromě malby se Milan Eberl věnuje také grafice, perokresbě, řezbářství a jiným výtvarným činnostem. Jeho práce můžeme nalézt v USA, Kanadě, Německu, Rusku, Švédsku a Austrálii.

Výstava v Kulturním klubu Skuteč bude přístupná v rámci zde probíhajících akcí po celou dobu festivalu, tedy od 17. března do 12. května 2019.

Pardubickenovinky.cz informoval Matěj Zelinka za Městský úřad Skuteč.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.hs)