Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Ladislav Okleštěk se setkal s válečnými veterány

Hejtman Ladislav Okleštěk se setkal s válečnými veterány

S válečnými veterány, kteří se účastnili bojů v 2.světové válce i novodobějších konfliktů, se v pondělí 11.listopadu setkal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ilustrační foto z akce
14. listopadu 2019 - 08:00
(Komerční sdělení)

Region si tak připomněl Den válečných veteránů, jehož symbolem je vlčí mák. Vzpomínkového aktu v Klášterním Hradisku se zúčastnilo zhruba sedm desítek vojáků, kteří prošli válečnou vřavou.

Foto z akce

„Symbolika červeného květu vznikla jako uctění památky obětem první světové války a postupně byla použita i pro válečné veterány druhé války a všech dalších ozbrojených konfliktů. Pro mě má rudý kvítek ještě jedno poselství – že odkaz válečných veteránů bychom měli zachovávat v jakékoli roční době, ať už padá sníh nebo raší pupeny,“ uvedl během pietní vzpomínky Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
 
Foto z akce

Zástupci kraje i armády poděkovali válečným veteránům za účast v boji a minutou ticha uctili památku těch, kteří ve válce zahynuli. Hejtman navíc ocenil všechny druhoválečné veterány a také těžce zraněného novodobého válečného veterána z Afghánistánu praporčíka ve výslužbě Lukáše Hirka. Všichni dostali medaili Olomouckého kraje.

Další vzpomínkové akce se v pondělí dopoledne konaly po celé Olomouci. Hejtman položil květiny k památníkům obětí 1. světové války, letců 2. světové války a také americkým letcům na ústředním hřbitově.
Náměstek hejtmana Jiří Zemánek se zúčastnil pietního aktu u památníku osvobození Rudou armádou v Havlíčkově ulici, náměstek Pavel Šoltys na vojenském hřbitově v Černovíře a náměstek Petr Vrána se poklonil obětem světových válek ve Svatoplukově ulici v Řepčíně.

Olomouckénovinky.cz informovala Bc. Eva Knajblová, tisková mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)