Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v novém termínu

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v novém termínu

Jihočeské zámky ožijí ve večerním čase, v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna. Hlavním centrem dění bude moravský hrad Pernštejn, který v rámci oslav připomene dobu osvícenské šlechty.

Zámek Hluboká
29. července 2021 - 07:30

V Jihočeském kraji se do projektu zapojí šest památek, které nabídnou netradiční program po běžné zavírací době. Přednášky s hudebním doprovodem na Červené Lhotě představí šlechtický rod Slavatů. Zámek Hluboká bude vonět benzínem a přiblíží Schwarzenbergy jako vášnivé automobilisty. Zámkem Kratochvíle bude znít renesanční hudba. Kostýmované prohlídky hradu Nové Hrady přenesou návštěvníky do doby osvícenských reforem. Nočním výhledem z věže se pokocháte na hradech Landštejn a Rožmberk.

Zámek Červená Lhota
Program Hradozámecké noci se na Červené Lhotě zaměří na působení šlechtického rodu Slavatů, který stojí za radikální barokní přestavbou zámku v 17. století. Jejím pozůstatkem je štuková a malířská výzdoba stropu někdejšího Slavatovského sálu. Stavební proměnu zámku přiblíží od 19:00 hodin přednáška Slavatové, vladaři domu hradeckého a Červená Lhota, kterou doprovodí dobová hudba. S obnovou výzdoby sálu zájemce seznámí komentovaná prohlídka s restaurátorkami, která začíná od 20:30 hodin. V průběhu večera, od 21:00 do 22:30, budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si zámek bez průvodce.

Zámek Hluboká
Letošní Hradozámecká noc na Hluboké bude vonět benzínem a přiblíží dobu, kdy se na zámku proháněly první automobily. Během kostýmovaných a kastelánských prohlídek se dozvíte, jaké automobily si Schwarzenbergové kupovali, jací byli řidiči a jaké dopravní přestupky spáchali. Na nádvoří se budete moci pokochat veterány, mezi nimiž najdete i značky, které Schwarzenbergové vlastnili. Veteráni na nádvoří dorazí v 18: 00 hodin. Přednáška ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka Vás seznámí se vztahem šlechty k automobilismu obecně. Začíná od 19:00 hodin.

Kostýmované prohlídky reprezentačních pokojů budou probíhat od 18:00 do 22:00 hodin, kastelánská prohlídka soukromými pokoji posledních Schwarzenbergů startuje v 21:00 hodin. Doporučujeme rezervaci prohlídek.Zámek Kratochvíle
„Nevšední noc bude na zámku Kratochvíle zahájena koncertem renesanční vokální hudby souboru „Dyškanti“ v Horním sále renesanční vily, nebo v zámecké zahradě. Následovat bude volná prohlídka renesančních interiérů vily s večerním nasvětlením a procházka zahradou iluminovanou zahradními svícemi“, láká k návštěvě kastelán Vojtěch Troup.

Po celý večer bude umožněna prohlídka zámeckého kostela Narození Panny Marie s živou hudbou flétnového souboru „Harmonie“. V zahradním pavilónu Markéta si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu výtvarného díla držitele „Ceny Český lev“ Ondřeje Maška. Večer na Kratochvíli zpříjemní i posezení v zahradní kavárně a cukrárně. Zámek bude přístupný od 20:00 do 22:30 hodin.

Hrad Landštejn
Pokochat se výhledem na Českou Kanadu umožní noční výstup na věž hradu Landštejn. Areál, nasvícení loučemi a svíčkami, bude návštěvníkům otevřen k volné prohlídce od 20:00 do 22:30 hodin.


Hrad Nové Hrady
Program Hradozámecké noci na Nových Hradech se ponese v duchu osvícenství. „Noční prohlídky s průvodci v historických kostýmech přenesou návštěvníky do roku 1787, kdy byl majitelem novohradského panství Jan Nepomuk Buquoy. Ten hýří osvíceneckými reformami, pro které jeho personál nemá valné pochopení. Navíc se má v Nových Hradech zastavit samotný Mozart při své cestě do Prahy“, prozrazuje téma prohlídek kastelán Jan Smolík. Prohlídky se konají od 19:00 do 22:00 hodin.

Hrad Rožmberk
V mimořádné atmosféře večerního hradu nabídneme hudební vystoupení a přednášky na nádvoří hradu. K dispozici bude možnost drobného občerstvení. Od 19:00 do 21:00 hodin budou probíhat večerní prohlídky hradu a věže Jakobínky.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Markéta Slabová za Národní památkový ústav, územní památková správa České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:npú)