Je to kluk! Zoo hlásí přírůstek u makaků chocholatých

regiony

Dalším mládětem, které mohou návštěvníci vidět v děčínské zoologické zahradě, je sameček vzácného primáta makaka chocholatého.

Je to kluk! Zoo hlásí přírůstek u makaků chocholatých
Makak chocholatý
23. března 2023 - 07:00

Na svět přišel 16. února, matkou je samice Bayi, otcem pak patnáctiletý Yaki, který do Zoo Děčín přicestoval v roce 2021 z Francie. „Mládě se má čile k světu, matka jej zatím nosí pevně přivinuté na svém břiše, jen občas ho půjčí starším zkušenějším samicím,“ řekl vrchní chovatel Petr Haberland. S tímto mládětem čítá děčínská chovná skupina makaků chocholatých celkem devět členů. Od počátku chovu (1996) se v Děčíně narodilo již 18 mláďat, odchovat se jich podařilo čtrnáct.     

Makakové chocholatí jsou tzv. endemité. To znamená, že jinde na světě než na ostrově Sulawesi, je ve volné přírodě nenajdete. Typickým znakem je černá srst a chocholka na hlavě, která jim vynesla jméno. Dalším dobře viditelným znakem jsou zřetelné sedací mozoly, jež mají růžové zbarvení a díky nimž samice signalizují svolnost k páření. Gravidita makačích samic trvá 5,5 měsíce a rodí se jedno mládě. To dosahuje pohlavní dospělosti cca okolo 4. – 5. roku. Makakové chocholatí žijí v primárních deštných pralesích, především v nižších nadmořských výškách. Živí se tak jako většina primátů rostlinnou i živočišnou potravou. V jídelníčku převažují velmi výrazně plody pralesních dřevin, které doplňují květy a listy. Potřebu bílkovin řeší pojídáním drobných členovců, larev a v menší míře i ptačích vajec i mláďat. Potravu shánějí jak na zemi, tak v korunách stromů. Patří mezi kriticky ohrožené, a tudíž chráněné živočichy, kterým hrozí v horizontu 25 let vyhynutí.„Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou třeba krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase připsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ poznamenal Haberland. Makakové chocholatí se dožívají kolem 25 let.

Ústeckénovinky.cz informovala Alena Houšková, tisková mluvčí, Zoologická zahrada Děčín - Pastýřská stěna,.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Alena Houšková)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 57%
transparent.gif transparent.gif