Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Jednání o mezivládní smlouvě k Turówu budou pokračovat

Jednání o mezivládní smlouvě k Turówu budou pokračovat

Ve čtvrtek, po úvodním setkání politických představitelů Česka i Polska, začala expertní jednání o detailech mezivládní smlouvy, ze jejíchž podmínek by byla Česká republika ochotná stáhnout žalobu na Polsko.

Ministr Richard Brabec a hejtman Martin Půta
19. června 2021 - 07:00

Žalobu ČR podala kvůli prodloužení těžby na dole Turów, a aktuálně čeká na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Dvoudenní vyjednávání zatím dohodu expertů nepřineslo, nicméně jednání budou pokračovat příští týden.

„Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek, a v jednáních budeme pokračovat i příští týden,“ okomentoval dnes vyjednávání Vladislav Smrž, náměstek MŽP, který vede za Ministerstvo životního prostředí český vyjednávací tým.

Po expertních jednáních, dnes odpoledne, se k tématu bilaterálně sešli ještě jednou ministři životního prostředí obou zemí, Richard Brabec a Michal Kurtyka, a diskutovali aktuální stav vyjednávání. Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl dnes ministr Brabec, který při jednání s polským ministrem Kurtykou také znovu zdůraznil, že dohoda musí České republice přinést jasné záruky, že kvalita života a životní prostředí našich občanů v Libereckém kraji nebudou pokračující těžbou v dole ohroženy."„Jsem rád, že jednání vůbec začala. Návrh dohody, který projednáváme jde významně nad rámec žaloby, kterou ČR podala na Polsko u Soudního dvora EU. Naším cílem je dlouhodobě garantovat nepřekročitelnost limitů hluku či prašnosti na českém území a zároveň požadujeme po PGE, aby navržená opatření zastavila další odtok podzemní vody do dolu Turów,“ uvedl hejtman Martin Půta.


Libereckénovinky.cz informovala Mgr. Andrea Fulková, tisková mluvčí, Krajský úřad Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)