Svátek má: Šarlota|Zoe

Regiony

Velikost textu:

Jevíčko odhalilo pomník na paměť židovské obce

Jevíčko odhalilo pomník na paměť židovské obce

V posledních týdnech se na řadě míst Pardubického kraje připomínají prostřednictvím „Kamenů zmizelých“ židovské rodiny, které po staletí spoluvytvářely společenství naší země.

Odhalení pomníku
19. září 2020 - 11:30

Jedním z takových míst je i Jevíčko v moravské části Pardubického kraje, kde ve druhé polovině 19. století žilo až 1300 židovských obyvatel. Po roce 1942 jich bylo pouze 111 a všichni byli odesláni do takzvaných transportů smrti. Nyní jim město ve spolupráci s Pardubickým krajem odhalilo pomník na paměť židovské obce před bývalou synagogou.

Synagoga sice už neslouží svému původnímu účelu, ale je kompletně opravená a město ji využívá ke kulturním účelům. Úpravou prošlo celé dláždění ulice a před synagogou vznikl malý pietní prostor.

„V letošním roce se na průčelí budovy po více než 70 letech vrátily Mojžíšovy desky s desaterem a jsem rád, že Pardubický kraj mohl přispět významnou částkou také na pomník židovské obce, který tu připomíná dříve početné obyvatele města,“ řekl při slavnostním aktu 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Hnědé cedule již v kraji připomínají historickou hranici Čech a Moravy

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)