Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Klíšťová encefalitida na Olomoucku? Hlavní nápor teprve přijde

Klíšťová encefalitida na Olomoucku? Hlavní nápor teprve přijde

V průběhu června přibyly v Olomouckém kraji jen 3 další případy klíšťové encefalitidy, což je pouhá čtvrtina toho, co bylo loni v červnu.

Ilustrační foto
22. července 2021 - 08:00

Stejně se liší i meziroční porovnání počtu případů od začátku roku. V loňském roce od ledna do června zaznamenali krajští hygienici 20 případů, letos je to 5. Vyplývá to z údajů připravovaných Státním zdravotním ústavem. Za momentálně nižší počet případů oproti loňsku může špatné počasí a hygienická opatření, která lidem znemožňovala na jaře volně cestovat. Hlavní vlnu proto můžeme očekávat v následujících týdnech až měsících.

Výrazně menší počet případů má od začátku roku i lymeská borrelióza. I zde počty případů klesl, a to o dvě třetiny. Zatímco od ledna do června 2020 se nakazilo 111, letos je to 36. Bohužel to není žádný důvod k radostem.

Jednou z příčin, proč počet případů klíšťové encefalitidy ani lymeské borreliózy zatím příliš nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. Vlivem rozvolnění opatření a příznivého počasí, které panuje v České republice v posledních týdnech, můžeme naopak očekávat nárůst počtu nemocných. „U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je latence několik týdnů. V dalším období je vysoce pravděpodobné, že se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám,“ varuje MUDr. Jan Kynčl.

Klíšťata se zdržují nejraději v travnatých a listnatých porostech. To znamená, že na vás kromě lesa mohou zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě. Klíšťata se nerodí nakažená nemocemi, které přenáší. Zpravidla se sama nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál Olomouckého kraje)