Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Kraj je průkopníkem ve spolupráci regionů v Gruzii

Kraj je průkopníkem ve spolupráci regionů v Gruzii

Rozvojové projekty České republiky v Gruzii byly hlavním tématem jednání delegace Pardubického kraje s českým velvyslancem Tomášem Pernickým a Janem Černíkem, který je za tyto projekty zodpovědný.

Smlouva o spolupráci
30. července 2018 - 09:28

(Komerční sdělení)

Pardubický kraj je v současné době prvním regionem, který uspěl s žádostí v rámci dotačního titulu České rozvojové agentury. Tento projekt je zaměřený na rozvoj cestovního ruchu, zemědělského školství a venkova. V rámci setkání bylo navíc zástupci regionálních rozvojových agentur Pardubického kraje a regionu Mtscheta-Mtianeti podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci.

„Gruzie je pro Českou republiku novou programovou zemí pro rozvojovou spolupráci společně s Bosnou a Hercegovinou, Moldavskem, Kambodžou a Zambií. Mezi priority rozvojové pomoci patří zdravotnictví, agenda spojená s přidružením k EU, rozvoj venkova, turismu a vzdělávání, což jsou také priority našeho projektu krajského projetu, se kterým jsme uspěli u České rozvojové agentury. Česká ambasáda má velký zájem na tom, aby krajský projekt, který je prvním, jež v současné době probíhá, dopadl dobře,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Velkým problémem, který zabraňuje efektivnějšímu nakládání s finančními prostředky a brzdí rozvoj, je velká míra centralizace, kdy vláda v Tbilisi rozhoduje například o investici do opravy střechy školy v některé z venkovských oblastí. To je jednoznačně špatně a věřím, že obdobné nápady, které se čas od času objevují i u nás, nikdy nebudou realizované,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

V rámci setkání došlo také k podpisu memoranda o spolupráci mezi Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje a Rozvojovou agenturou Mtscheta-Mtianeti. „Rozvojová agentura je velmi aktivní při shánění dotačních prostředků z různých rozvojových programů, které vypisují země Evropské unie. Pro tyto projekty je nutné mít partnera, který bude jistým garantem a poradcem pro tyto projekty. Vzhledem k tomu, že máme bohaté zkušenosti nejen s evropskými fondy, jsme připraveni fungovat jako mentor a garant i v případě projektů v Gruzii,“ uvedl ředitel Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje Richard Červenka.

(red, foto: pardubický kraj)