Kraj v současnosti připravuje Plán spravedlivé územní transformace, do kterého zařadí klíčové strategické projekty a jejich seznam odešle na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR k posouzení. Následně Ministerstvo životního prostředí ČR vypíše Operační program Spravedlivá transformace (OP ST), v rámci něhož budou projekty moci získat finance na svou podporu. O prostředky z EU se budou dále ucházet i projekty střední velikosti za desítky milionů korun, malé projekty budou financovány v rámci grantových schémat.
„Patříme mezi nejmenší kraje a transformace je pro nás cestou k ekonomické a společenské prosperitě, k přechodu na klimaticky neutrální ekonomiku. To jsou také hlavní priority Plánu spravedlivé transformace, který máme mít v Karlovarském kraji připravený k předání ministerstvům v průběhu měsíce dubna. Náš kraj může být regionem příležitostí, kde je každý vítán, prosperujícím a přívětivým místem k životu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vojtěch Franta.
V uplynulém období kraj shromáždil okolo 220 projektových záměrů za 67 miliard korun, teď je třeba konkretizovat, které z nich jsou strategické a ostatní. Operační program Spravedlivá transformace by se pak měl rozběhnout v příštím roce, do roku 2026 se počítá se „zazávazkováním“ 70 procent financí v tomto programu.
31. března 2021, v této souvislosti vyhlásil Karlovarský kraj výzvu k předkládání strategických projektů. Výzva je určena pro všechny subjekty v regionu, které mají připraveny investiční projekty za více než 200 milionů korun a neinvestiční projekty v objemu více než 50 milionů korun. Ukončení příjmu strategických projektů je 30. 4. 2021.
„Jsme v kontaktu s podniky, s městy i obcemi, strategické projekty může předkládat i samotný kraj. Naším hlavním cílem je nahradit pracovní místa, která zaniknou kvůli útlumu těžby, navýšit je v nových oborech. Máme málo lidí ve vědě a výzkumu, nové obory mohou generovat uplatnění právě pro vědecké pracovníky. Rozvíjet musíme podnikatelské prostředí, víme, kolik živnostníků je na území regionu teď, ideálním výsledkem by bylo zvýšení počtu živnostenských oprávnění v budoucím období. Dopad realizace transformačních projektů a vznik nových pracovních míst budeme průběžně měřit a vyhodnocovat, abychom viděli, zda se daří naplňovat naše plány,“ dodal hejtman Petr Kulhánek.
Ten také zdůraznil, že se kraj obrátil na premiéra, ministry pro místní rozvoj a životní prostředí s požadavkem, aby 42 miliard ve Fondu spravedlivé transformace bylo rozděleno podle předem avizovaných kritérii ze strany MMR ČR.
Kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech je zmiňován již v roce 1110
„Stojíme si za tím, že by podkladem pro rozdělení peněz měl být především transformační potenciál území, zaměstnanost v sektorech útlumu, ekologické zátěže a další tvrdá data, jak vyplývá z metodiky MMR. Není možné vycházet z rozlohy kraje a počtu obyvatel, o tom transformace není,“ upřesnil Kulhánek, který trvá na rozdělení 32, 9 procenta pro Karlovarský kraj, 33, 9 procenta pro Ústecký a 33, 2 pro Moravskoslezský kraj. Karlovarský kraj by tak mohl získat 13, 1 miliardy korun.
Kraj upozorňuje firmy na podmínky čerpání financí z EU
Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovy Vary.